Budowa kortów tenisowych od A do Z

Tenis jest sportem, który od wielu lat cieszy się nieustającym zainteresowaniem. Sukcesy Wojciecha Fibaka, Agnieszki Radwańskiej, a w ostatnich latach Igi Świątek, pobudzają wyobraźnię i zachęcają zarówno młodszych, jak i starszych do uprawiania tej wyjątkowej dyscypliny – zaliczanej zresztą do sportów ekskluzywnych. Tym samym liczba kortów rośnie. Co zatem trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na kort tenisowy?

Najważniejsze decyzje przy budowie boiska do tenisa

Korty tenisowe to specyficzny rodzaj boiska, bo mamy tutaj do czynienia z wieloma rodzajami nawierzchni. I jest to dość istotna kwestia, wpływa ona bowiem zarówno na koszt całej inwestycji, jak i na rodzaj gry, jaką będzie można na konkretnej nawierzchni prowadzić. Dlatego z reguły budowa kortów tenisowych rozpoczyna się od podjęcia decyzji dotyczącej rodzaju nawierzchni.

Do nawierzchni najczęściej spotykanych należą:

  • mineralna (mączka ceglana) – wolna gra
  • twarda (akrylowe) – średnia gra
  • dywanowa (sztuczna trawa lub specjalne wykładziny) – szybka gra

Kolejnym niezwykle ważnym aspektem budowy kortów tenisowych, który wiąże się często również z rodzajem wybranej nawierzchni, jest to, czy nasz kort tenisowy będzie kryty, czy otwarty. Jest to powiązane również z rodzajem nawierzchni i tym, jak będą przebiegać kolejne etapy budowy kortu.

Budowa kortów tenisowych otwartych

Korty tenisowe otwarte to korty sezonowe, na których można grać tylko w czasie ciepłych miesięcy. Bardzo często są to korty tenisowe ziemne (mineralne) lub wykonane ze sztucznej trawy. Warto tutaj zaznaczyć, że rozmiary boiska tenisowego to 34,80 metra długości i 17,10 metra szerokości, trzeba do tego jednak doliczyć nieco miejsca na strefę bezpieczeństwa, czyli minimum 1 metr po bokach boiska i 3 metry na jego końcach.

Budowa kortów tenisowych otwartych jest tańsza. Sama konserwacja takiego kortu będzie jednak zazwyczaj droższa. Należy tutaj także dobrze przemyśleć jego umiejscowienie, takie, aby nie było w pobliżu żadnych drzew liściastych czy iglastych, które zaśmiecałyby boisko i niszczyły jego nawierzchnię. Poza tym kort tenisowy otwarty powinien mieć położenie zlokalizowane na linii północ-południe. W innym przypadku jeden z graczy przez większą część dnia będzie musiał grać pod słońce.

Korty tenisowe kryte – jakie zadaszenie?

Budowa kortów tenisowych krytych obejmuje dodatkowo instalację zadaszenia. Dzięki temu boisko do tenisa może być użytkowane przez cały rok, a sama nawierzchnia nie jest narażona na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Do najpopularniejszych sposobów zadaszenia kortów tenisowych należą:

  • hale łukowe
  • balony tenisowe (hale pneumatyczne)

Przy czym hale pneumatyczne to rozwiązanie hybrydowe, ponieważ można je z łatwością zdemontować i w czasie lata grać w tenisa na świeżym powietrzu.

Redakcja Salamander

Witaj na stronie Salamander! W naszych artykułach znajdziesz treści pisane z pasją, dotyczące przemysłu, budownictwa i wystroju domu. Możesz zainspirować się naszymi pomysłami i stworzyć idealną przestrzeń dla siebie nie tylko w domu, ale i w swoim ogrodzie! Zapraszamy do lektury!