Które części do wózków widłowych podlegają najszybszemu zużyciu?

Awaryjność wózka widłowego jest wypadkową wielu czynników: marki, warunków środowiska pracy, intensywności eksploatacji, doświadczenia operatorów i jakości prac serwisowych. Niemniej jednak istnieją pewne podzespoły, które we wszystkich wózkach jezdniowych unoszących są narażone na przyspieszone zużycie.

Dlaczego części wózków widłowych ulegają zużyciu?

Wózki widłowe pracują w różnym, często bardzo ciężkim środowisku. Pojazdy są bardzo intensywnie eksploatowane, a to oznacza, że z czasem stan techniczny poszczególnych elementów ulega pogorszeniu. Kierujący powinni zwrócić uwagę m.in. na problemy z wysuwaniem maszu, podnoszeniem ładunków czy uruchomieniem silnika. Wszelkie niedogodności zauważalne w codziennej pracy utrudniają realizację zadań i narażają wózek na poważniejsze uszkodzenia.

części wózków widłowych

Które części wózka widłowego zużywają się najszybciej?

Intensywna eksploatacja wózka widłowego powoduje szybkie zużycie się narażonych na obciążenia elementów, w szczególności wideł oraz karetki wideł. Także inne części wózka widłowego, mogą ulec zużyciu, jeśli wózek widłowy nie jest odpowiednio obsługiwany. Dlatego ważne jest, by wykorzystywać go zgodnie z zaleceniami producenta oraz dobierać odpowiednie części i podzespoły, które będą w stanie wytrzymać wymagania stawiane przez naszą pracę.

Części wózka widłowego, które zużywają się najszybciej – widły i karetka

Codzienna praca, niedostateczne wyszkolenie operatorów i niska jakość wideł to główne przyczyny uszkodzeń wózków widłowych. Usterki obejmują najczęściej zmiany związane z zużyciem, deformacją i innymi zmianami mechanicznymi. 

Najczęstsze zmiany i uszkodzenia wideł:

  • przesunięcie kąta rozwarcia wideł;
  • wytarcie (zmniejszenie grubości);
  • zły stan zaczepów;
  • różnica poziomów pomiędzy widłami;
  • rozwarcie pomiędzy trzonem i kłem wideł.

Kondycja karetki zależy przede wszystkim od właściwej eksploatacji. Wyszczerbione profile gniazda zamka czy pogięte belki nośne stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia operatora, a także innych osób.

wózek widłowy

Maszt i łańcuchy

Oba elementy wystawione są na duże obciążenia, a to powoduje ich szybkie zużycie. Uszkodzenia mogą się pojawić, gdy ładunek jest cięższy niż dopuszczalna masa, po uderzeniu podczas przejazdu przez bramę czy w momencie utraty stateczności. Operator może poznać tego typu uszkodzenia po szarpaniu i zgrzytach oraz problemach z podniesieniem karetki lub wysunięciem masztu na maksymalną wysokość.

Łańcuchy warto regularnie kontrolować. W przypadku nadmiernego obciążenia, braku smarowania, rdzy czy mechanicznego wytarcia elementy zużywają się wyraźnie szybciej. Rozciągnięty łańcuch można łatwo sprawdzić np. przy użyciu linijki. Odchylenia nie powinny przekraczać 3% dla łańcucha płytkowego i rolkowego.

Jak uniknąć awarii wózka widłowego?

W celu uniknięcia problemów z wózkiem widłowym, należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących konserwacji. Zalicza się do tego m.in. regularne sprawdzanie i wymienianie płynów eksploatacyjnych, a także czyszczenie i smarowanie części ruchomy. Warto także regularnie weryfikować stan opon i hamulców. Operatorzy powinni wiedzieć, jak prawidłowo korzystać z wózka, aby uniknąć potencjalnych awarii.

Pojawił się problem, a zepsuty wózek generuje opóźnienia? Odwiedź nasz sklep i zamów niezbędne części, które sprawią, że sprzęt wróci do pracy.

Redakcja Salamander

Witaj na stronie Salamander! W naszych artykułach znajdziesz treści pisane z pasją, dotyczące przemysłu, budownictwa i wystroju domu. Możesz zainspirować się naszymi pomysłami i stworzyć idealną przestrzeń dla siebie nie tylko w domu, ale i w swoim ogrodzie! Zapraszamy do lektury!