Strona główna
Przemysł
Tutaj jesteś

Profile PCW – co warto wiedzieć? 

Przemysł Data publikacji - 25 stycznia 2024 Autor - Redakcja Salamander
Profile PCW


Obecnie profile PCW znajdują zastosowanie w zakresie tworzenia wielu, różnorodnych konstrukcji. Choć większość osób spotkała się z tym nazewnictwem, dla wielu nie do końca jasne jest, czym są te profile. Warto zatem wyjaśnić tę kwestię, przedstawiając również, na czym polega proces produkcji i co cechuje te elementy.

Czym są profile PCW?

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym tak właściwie jest profil PCW. Mowa tutaj o profilu wykonanym z PCW, czyli poli, określanego też jako chlorek winylu. Często używa się też nazwy polichlorek winylu. Mowa o materiale syntetycznym o właściwościach sprzyjających produkcji rozmaitych elementów. Wynika to z termoelastyczności materiału – a po utwardzeniu – trwałości wykonanych z niego profili. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na pewne zamieszanie z nazewnictwem. Otóż PCW bywa określane również jako PCV oraz PVC.

Ekstruzja – produkcja profili plastikowych

Produkcja profili to skomplikowany proces, który wymaga zastosowania nowoczesnych technologii i zachowania wysokiej precyzji. Proces produkcji profilii z tworzyw sztucznych  określa się mianem ekstruzji, czyli wytłaczania. Ekstruzja rozpoczyna się od intensywnego podgrzewania granulatu. W efekcie dochodzi do uplastycznienia materiału i jego homogenizacji. W tym momencie przychodzi czas na ewentualne uzupełnienie materiału dodatkowymi substancjami, na przykład barwnikami.  Kolejny etap procesu to tłoczenie, zachodzące w sposób ciągły, z wykorzystaniem głowicy formującej. Następnie dochodzi do nadania materiałowi kształtu wskutek przepuszczenia go przez kalibratory. Na tym etapie tworzywo jest też już powoli chłodzone. Ostatnim etapem procesu jest umieszczenie materiału w wannach wypełnionych wodą, gdzie dochodzi do całkowitego schłodzenia i utwardzenia elementów. Później pozostaje już jedynie nabicie na szpule, aby otrzymać gotowe profile PCW.

Profile PCW

Z czego powstają profile?

Zastanawiasz się może, w jaki sposób uzyskuje się materiał do konstrukcji profilii. Spieszymy zatem z wyjaśnieniami. Otóż wszystko zaczyna się od polimerów. To z nich uzyskuje się tworzywa sztuczne, w tym tworzywa termoplastyczne wykorzystywane do produkcji profilii PCV. Mowa o złożonych substancjach, wyróżniających się dużą masą cząsteczkową. W zależności od wybranych polimerów naturalnych lub polimerów syntetycznych możliwa jest produkcja tworzyw naturalnych o zróżnicowanych parametrach

Zróżnicowanie tworzyw i profili

Jak wspomnieliśmy powyżej, tworzywa sztuczne mają zróżnicowane właściwości. Oznacza to również zróżnicowanie parametrów technicznych otrzymywanych profilii. Oczywiście konstrukcje wykonane z polichlorku winylu zwykle cechują się podobnymi  właściwościami, niemniej producenci stosują niejednokrotnie zaawansowane rozwiązania, takie jak łączenie materiałów. Pozwala to uzyskać profile o rozmaitych twardościach i wytrzymałości.

Kluczowe dla produkcji profili z tworzyw sztucznych jest prawidłowe przeprowadzenie procesu ekstruzji. Warto również wiedzieć, że profile PCW powstają z tworzywa sztucznego, produkowanego z polimerów.

Materiał zewnętrzny

Zbiorniki paliwowe dwupłaszczowe

Redakcja Salamander

Zespół Salamander.com.pl to pasjonaci, którzy łączą wiedzę o budownictwie, aranżacji wnętrz i ogrodów z praktycznymi poradami. Piszemy o wszystkim, co pozwala tworzyć funkcjonalne i estetyczne przestrzenie, a także o rozwiązaniach przemysłowych wspierających nowoczesne budownictwo. Naszym celem jest inspirowanie i dostarczanie wartościowych treści dla tych, którzy chcą wprowadzać wyjątkowe zmiany w swoim otoczeniu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?