Strona główna
Przemysł
Tutaj jesteś

Posadzki betonowe stosowane w przemyśle

Przemysł Data publikacji - 31 stycznia 2019 Autor - Redakcja Salamander
wylewanie posadzki betonowej w przemyśłe

Dziś o materiale który, choć przeleżał w zapomnieniu wiele setek lat w końcu wrócił na scenę i zrewolucjonizował budownictwo. Obecnie jest tak popularny, jak kiedyś wszechobecna glina. Dzięki betonowi powstają takie budowle, o których nie mogli marzyc starożytni.

Historia betonu w pigułce

Do najstarszych obecnie znanych znalezisk archeologicznych należą szczątki budowli w dzisiejszym Izraelu i datowane są na 7000 r. p. n.e. Ściany i podłogi prawdopodobnie w całości były wykonane z betonu o prymitywnej recepturze na bazie wapiennego spoiwa, które łączyło rozdrobniony celowo gruz z wapieni.

Podobny rodzaj betonu odkryto na adriatyckim wybrzeżu obecnej Serbii. Znalezisko zostało zbadane gruntownie i datowane na 5600 r. p. n.e.
Technologia stosowania betonu dopiero w Rzymie miała swoją kulminację. Od IV wieku przed naszą erą Rzymianie wznosili skomplikowane budowle. Rzymianie byli praktyczni i stosowali beton do wypełnienia konstrukcji murowanej. Szkielet kamienny tworzył szalunek. Wewnątrz umieszczano pozostałości po obróbce kamiennych bloków i zalewano je rzadką zaprawą na bazie wapna, która spajała całość jak dzisiejszy beton.

Czasy współczesne

Dziś beton stosuje się wręcz nagminnie. Nie ma budowli, w której nie stosowano by betonu w różnej formie. Od ław fundamentowych po posadzki przemysłowe betonowe Technologia wykonania zmieniła się znacznie. Nie zmieniły się tylko wykorzystywane właściwości i wzajemne reakcje połączonych ze sobą materiałów. A posadzki z betonu wprost z obiektów przemysłowych trafiły do pomieszczeń mieszkalnych.

Jak zrobić gładką posadzkę betonową?

Wiadomo, że beton po wylaniu i zgrubnym zaciągnięciu jest szorstki i porowaty. Trudno byłoby przyjąć jego strukturę jako wygodną w utrzymaniu porządku w domu. Nowym pomysłem, który się sprawdził jest posadzka betonowa utwardzana powierzchniowo.

Wylewka pod podstawę płyty

Początek produkcji posadzki jest tradycyjny. Wylewa się podstawę płyty. Dopiero wierzchnia warstwa jest uszlachetniana wymyślnymi sposobami.
Do podniesienia wytrzymałości posadzki stosuje się metody zbrojenia powierzchniowego lub chemicznego utwardzania warstwy betonu, która w efekcie jest powierzchnią użytkową.

Zbrojenie pod posadzkę betonową

Do zbrojenia używa się siatki ze stali szlachetnych rozpinanych sprężyście i zalewanych plastyfikowanym betonem. Do zbrojenia używa się także włókien polimerowych zatapianych w masie betonowej. Plastik stosowany na zbrojenia ma jedną cechę, która daje mu pierwszeństwo przed innymi materiałami. Jest nierdzewny.

Dopiero na taki zestaw stosuje się powierzchniowo surowiec kompozytowy. Zostaje on wtarty w nawierzchnię. Tworzy fakturę i po zastygnięciu i wyschnięciu może imitować szlachetne gatunki kamienia ozdobnego – granit, piaskowiec lub marmur. Następnym krokiem do idealnej podłogi jest zastosowanie impregnatu i środka nabłyszczającego. A ostatnim zabiegiem jest polerowanie. Powierzchnia podłogi staje się lustrzana.
Wierzch tak przygotowanej podłogi jest niezwykle mocny na ścieranie. A dodatkowo nienasiąkliwy, dlatego łatwo podłogę utrzymać w czystości i porządku.

Zbiorniki paliwowe dwupłaszczowe

Redakcja Salamander

Zespół Salamander.com.pl to pasjonaci, którzy łączą wiedzę o budownictwie, aranżacji wnętrz i ogrodów z praktycznymi poradami. Piszemy o wszystkim, co pozwala tworzyć funkcjonalne i estetyczne przestrzenie, a także o rozwiązaniach przemysłowych wspierających nowoczesne budownictwo. Naszym celem jest inspirowanie i dostarczanie wartościowych treści dla tych, którzy chcą wprowadzać wyjątkowe zmiany w swoim otoczeniu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?