Frezarka to dziś jedno z najpopularniejszych narzędzi do obróbki drewna. Zastąpiło stare, poczciwe dłuto i dało nowe możliwości pracy z materiałem. Frezarka przydaje się zarówno profesjonalistom, jak i amatorom majsterkowania.
Obróbka drewna nie wydaje się niczym trudnym, ale to tylko pozory. Nie dość, że możemy mieć do czynienia z materiałem o różnym stopniu twardości, to jeszcze niekiedy konieczne jest bardzo precyzyjne cięcie, które trudno wykonać ręcznymi narzędziami. Dłuto w doświadczonych i sprawnych dłoniach może dać naprawdę doskonały efekt, ale po pierwsze nie każdy ma takie umiejętności, a po drugie – ręczna obróbka jest czasochłonna i wymaga włożenia bardzo dużego wysiłku. Na szczęście dziś można się posłużyć takim narzędziem jak frezarka do drewna zasilana energią elektryczną. Na pewno warto mieć pod ręką takie urządzenie, gdy często pracujemy z drewnem i materiałami drewnopodobnymi.
Frezarka do drewna – kiedy z niej korzystać?
Frezarka do drewna może przydać się w wielu sytuacjach. Pierwsze, co przychodzi do głowy, gdy patrzymy na takie narzędzie, to cięcie i szlifowanie, a także struganie drewnianej powierzchni. W rzeczywistości jednak można użyć frezarki do nawet bardzo skomplikowanych obróbek drewna. Oczywiście efekt będzie zależał od naszych umiejętności w zakresie obsługi takiego urządzenia.
Za pomocą frezarki można na przykład wykonać pióra w deskach i płytach, a także wypusty. Bardzo łatwo wykonamy rowki w powierzchni drewnianej i to nie tylko proste. Bardzo szybko można zrobić za pomocą frezarki wręby i felce wzdłuż krawędzi deski, a także czopy do łączeń i wczepy. Mało tego, frezarkę można użyć do prac niemal artystycznych i ozdobić krawędzie lustra lub obrazu. Jak widać, zastosowanie tego narzędzia jest bardzo szerokie.
Rodzaje frezarek
Frezarka elektryczna do drewna występuje na rynku w wielu różnych odmianach i typach. Dzięki temu każdy znajdzie łatwo model najlepiej dopasowany do jego potrzeb. Najogólniej można podzielić frezarki na profesjonalne i amatorskie. To oczywiście umowny podział i nieco subiektywny. W każdym razie amatorskie frezarki nie są zbyt precyzyjne, ale najczęściej są dość tanie i pozwalają obrabiać nie tylko drewno, ale i metal. Profesjonalne modele są droższe, ale za to charakteryzują się wysoką precyzją i najczęściej dedykowane są do jednego rodzaju materiału.
Ze względu na liczbę wrzecion można podzielić frezarki na jednowrzecionowe i wielowrzecionowe. Do tego ze względu na umiejscowienie wrzeciona wyróżnia się frezarki górnowrzecionowe (wrzeciono umiejscowione nad stołem), dolnowrzecionowe (umiejscowione pod stołem, co jest niebezpieczne) i równowrzecionowe
Jakie parametry są ważne?
Wybierając frezarkę do drewna, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Bardzo ważna jest moc takiego narzędzia. Profesjonalne frezarki mają nawet powyżej 5000 W, ale najczęściej wystarczy zaopatrzyć się w model o mocy 1500 W. Taki będzie odpowiednie do przydomowego warsztatu. Jeśli zależy nam na jak najgładszej powierzchni po frezowaniu i na szybkiej obróbce, warto wybrać model o wysokiej prędkości obrotowej. Nie bez znaczenia jest także głębokość frezowania – zwykle od 18 do ponad 60 mm. Przydatną funkcją jest ogranicznik głębokości frezowania (rewolwer), za pomocą którego ustawimy szybko i łatwo wybraną głębokość działania frezu. Dobrym rozwiązaniem jest także system odsysania pyłu i trocin przy frezowaniu.
Frezy – rodzaje
Aby w pełni wykorzystać możliwość frezarki do drewna, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie frezy. Należy najpierw sprawdzić, jaka jest średnica uchwytu naszej frezarki i w zależności od tego dobierać grubość frezów. Ich trzpienie mogą mieć średnicę 1/4” lub 3/8”, a także 6, 8 i 12 mm. Istnieje również możliwość dokupienia tulei, która redukuje średnicę i rozszerza możliwości frezarki.
Wszystkie frezy zbudowane są w podobny sposób. Mają trzon w kształcie walca, na którym dopiero umieszczona jest część tnąca frezu. Dopiero ta część przybiera zróżnicowaną formę. Wyróżniamy frezy tarczowe (do wąskich rowków i wpustów), trójkątne (rowki o trójkątnym przekroju), sprężynowe (do piór w deskach), spiralne (obróbka bez nadmiernego nagrzewania materiału, frez sprawdzający się również przy tworzywach sztucznych), prostokątne (idealny do wręgów), kolczaste (do robienia różnych wgłębień), stożkowe (do skośnego fazowania krawędzi), zaokrąglone (do półokrągłych rowków) i tzw. sednik z ostrzami po bokach do okrągłych gniazd. Należy dodać, że frezy mogą być dedykowane także innym materiałom niż drewno. Na rynku można znaleźć na przykład frezy do aluminium, płyt gipsowo-kartonowych, laminatów itp. Mało tego, wśród specjalistycznych frezów można znaleźć i takie, których używa się do tworzenia ozdobnych napisów w obrabianym materiale.
Elektryczna frezarka do drewna znacznie ułatwia obróbkę materiału, a do tego bardzo przyspiesza pracę. Warto zaopatrzyć się w dobrej klasy frezarkę o odpowiednich parametrach. Nie można jednak zapomnieć o dokupieniu właściwych dla danej pracy frezów.