Klej do gwintów od A do Z

Łączenie poszczególnych elementów, z których przynajmniej jeden jest metalowy na gwint wymaga dużej precyzji. Z czasem połączenie staje się słabsze pod wpływem sił działających na śrubę, np. wielokrotnego otwierania i zamykania, wszak z gwintami mamy do czynienia zarówno w meblach, oknach, jak i pojazdach mechanicznych. Klej do gwintów to doskonały sposób łączenia, w dalszej części artykułu dowiesz się więcej na jego temat.

klej do gwintów dom

Klej do gwintów – poznaj jego właściwości i zastosowanie 

Niewątpliwie, aby gwinty spełniały swoją rolę muszą być odpowiednio uszczelnione. Tutaj zastosowanie mają kleje anaerobowe do śrub i gwintów. Mogą skutecznie zastąpić inne materiały izolacyjne takie jak: taśmy teflonowe izolacyjne, sznury uszczelniające, czy pakuły. Ich działanie jest tak skuteczne, gdyż spojenie zaczyna się po odcięciu dostępu tlenu, wtedy ciekłe spoiwo po prostu zastyga. Jeśli chcesz połączyć ze sobą śrubę i nakrętkę, to sprawdzi się właśnie klej anaerobowy w Ataszek.pl znajdziesz tego rodzaju uszczelniacz do różnych zastosowań. Świetnie sprawdzą się do mosiądzu, stali oraz aluminium. To preparat beztlenowy, który świetnie sprawdza się do naprawy urządzeń – zerwanych czy uszkodzonych gwintów, zastępuje uszczelki i zapobiega wyciekom wody, gazów i zanieczyszczeń. Może sprawdzić się zarówno w instalacji wodnej, gazowej, jak i elektrycznej.  

Klej do gwintów – jak działa? 

Zastosowanie kleju do gwintów uodparnia na drgania, a także zanieczyszczenia. Ponieważ jest odporny na działanie nie tylko wody, czy gazów, ale również smarów i olejów jest szeroko wykorzystywany w mechanice pojazdów. Sprawdza się do osadzania łożysk, kół zębatych i krzywek. Niezwykle istotne znaczenie ma odpowiednie nakładanie klejów anaerobowych. Tylko wtedy mogą spełnić swoje zadanie. Przed nałożeniem kleju gwinty muszą zostać gruntownie oczyszczone nie tylko z zabrudzeń, ale również rdzy. Dzięki temu łączenie z wybraną powierzchnią może być trwałe. Do nakładaniu kleju można użyć pędzla. Po nałożeniu nakrętki na gwint następuje wiązanie kleju anaerobowego. Zatem przechodzi on ze stanu ciekłego w stały, łącząc dwa elementy. Katalizatorem całego procesu wiązania jest metal, który przyspiesza reakcję chemiczną. Niewątpliwie dobrej jakości kleje do gwintów zapobiegają ich luzowaniu i zapewniają trwałe spojenie i szczelność. Co bardzo istotne, w razie konieczności łatwy jest również demontaż, gdyż kształt gwintu nie jest zniekształcony wskutek użycia nadmiernej siły dokręcającej.      

Rodzaje klejów do gwintów 

Jak wiadomo łączenie poszczególnych materiałów wymaga zastosowania kleju o określonych właściwościach. Do mało obciążonych łożysk stosuje się kleje do gwintów o średniej sile wiązania. Kleje mogą zabezpieczać śruby przed odkręcaniem się, a także uszczelniać gotowe łączenia gwintowe. Klej zastąpi zawleczki czy też podkładki przez co praca staje się znacznie wygodniejsza. Kleje do gwintów o najwyższej sile wiązania stosowane są w przemyśle i produkowane na bazie żywic metakrylowych. Wiele elementów wymaga wysokiej statycznej wytrzymałości mechanicznej i tu zastosowanie takich profesjonalnych klejów jest niezbędne. Stosowane są zarówno w mechanice, jak i hydraulice, a zakres temperaturowy, w jakich skutecznie działają wynosi od minus 50 do nawet 150 stopni. Wysokotemperaturowy klej sprawdza się w przemyśle chemicznym.  

klej do gwintów

Jakie znajdziesz oznaczenia klejów anaerobowych? 

Zasadniczo, jak już wspomnieliśmy mamy kleje o średniej i najwyższej sile wiązania. Te pierwsze zwane są również klejami anaerobowymi uniwersalnymi. Oznaczane są jako typ W243. Kiedy demontaż śrub nie jest planowany, to znaczy łączenie ma być jak najbardziej trwałe, należy wybrać typ W271. W przypadku chęci dokonania demontażu należy podgrzać taki klej powyżej zakresu jego pracy i użyć specjalnych narzędzi. Wśród klejów o najwyższej sile wiązania wyróżniamy jeszcze typ W620. To kleje do łożysk, które zapewniają duży opór odkręcania. Taki klej anaerobowy może zredukować całkowicie luz obecny przy mocowaniu wybitego łożyska.     

Niewątpliwie kleje do gwintów są bardzo potrzebnym sprzętem zarówno w domu, jak i warsztacie mechanicznym, a także w produkcji wielu sprzętów. Warto inwestować w produkty najwyższej jakości, które gwarantują pełne utwardzenie po 24 godzinach, bez obaw o luzy.          

Redakcja Salamander

Witaj na stronie Salamander! W naszych artykułach znajdziesz treści pisane z pasją, dotyczące przemysłu, budownictwa i wystroju domu. Możesz zainspirować się naszymi pomysłami i stworzyć idealną przestrzeń dla siebie nie tylko w domu, ale i w swoim ogrodzie! Zapraszamy do lektury!