Lekki i wytrzymały ceownik z aluminium to rodzaj materiału konstrukcyjnego stosowanego nie tylko w budownictwie, ale i w wielu innych gałęziach przemysłu. Ze względu na specyficzne właściwości kształtowników wykonanych ze stopów aluminium, tego typu materiałów używa się do budowy maszyn i urządzeń, pojazdów, a także mebli, akcesoriów oświetleniowych oraz wielu innych przedmiotów wykorzystywanych przy budowie i urządzaniu domów, obiektów biurowych, magazynowych czy handlowych.
Właściwości ceowników aluminiowych i stalowych
Podstawową przewagą ceowników wykonanych ze stopów aluminium jest ich znacząco niższy ciężar niż kształtowników stalowych o takich samych wymiarach. W związku z tym ceowniki aluminiowe stosowane są w konstrukcjach, od których wymaga się uzyskania możliwie niskiej masy, przy zachowaniu dużej wytrzymałości i odporności na odkształcanie. W odróżnieniu od kształtowników wykonanych ze stali węglowych ceownik z aluminium jest również materiałem niepodatnym na korozję, działanie wielu kwasów i substancji chemicznych, w związku z czym nie wymaga stosowania dodatkowej ochrony antykorozyjnej. Podobnie jak kształtowniki stalowe jest łatwy w obróbce mechanicznej. Można go ciąć, szlifować i nawiercać. Przy zastosowaniu odpowiedniej techniki tego typu materiały można również spawać.
Do czego używa się ceowników z aluminium?
Ze względu na niską masę, dużą wytrzymałość konstrukcyjną i łatwość obróbki ceowniki z aluminium wykorzystywane przy produkcji wielu kategorii pojazdów i maszyn. Tego typu materiałów używa się m.in. w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym, elektromaszynowym, w tym elektrotechnicznym i elektronicznym. Budownictwo to kolejna branża, w której dość często wykorzystuje się takie materiały jak ceownik. Aluminium jest lżejsze niż stal i odporne na korozję. W związku tym wykonane ze stopów tego metalu kształtowniki używane są do produkcji elementów konstrukcyjnych oraz przedmiotów wystawionych na bezpośrednie działanie czynników niszczących. Tego typu materiałów używa się również do produkcji elementów wyposażenia domów, biur, magazynów czy obiektów przemysłowych. Pomagają w przygotowaniu lekkich konstrukcji nośnych pod nowoczesne systemy oświetleniowe, wykorzystuje się je do wykończenia niektórych mebli, produkcji okien i drzwi, balustrad czy ogrodzeń.
Podatne na formowanie mechaniczne, charakteryzujące się korzystnym stosunkiem masy do wytrzymałości, odporne na korozję ceowniki aluminiowe to materiały konstrukcyjne będące ciekawą alternatywą dla cięższych i wymagających dodatkowego zabezpieczenia antykorozyjnego kształtowników stalowych. Oczywiście są one nieco droższe niż materiały stalowe, ale ze względu na posiadane właściwości, niezwykle pożądane przy wielu pracach konstrukcyjnych.