Bez wątpienia wanna może być sercem łazienki. To w niej zażywamy kąpieli, ale i bierzemy prysznice. Może być zatem niezwykle uniwersalnym elementem wyposażenia. Powinna być nie tylko funkcjonalna, ale i estetycznie wykończona. Dlatego dziś zastanowimy się jak wykonać obudowę wanny łazienkowej? Poznajcie nasze top 3 pomysły.
Dlaczego warto wykonać obudowę wanny łazienkowej?
Obudowa wanny łazienkowej zapewnia estetyczne wykończenie montażu wanny. Wszystkie elementy przyłączeniowe, w tym syfon są zabudowane. Jednocześnie jest do nich bezpośredni dostęp dzięki temu że na obudowie tworzy się okienko rewizyjne. Wanna nabiera lepszego kształtu i można dopasować ją do pozostałych elementów wyposażenia łazienki. Przede wszystkim powierzchnię zabudowy można w dowolny sposób udekorować. Ważne, by wybrane materiały były odporne na wilgoć i nadawały się do zastosowania w łazience. Obudowę wanny łazienkowej można wykonać z profili systemowych, a dokładnie płyt karton-gipsowych. Mocuje się je do wcześniej przygotowanego metalowego profilu. Możliwe jest również wykonanie obudowy z betonu komórkowego. Każde z tych rozwiązań zapewnia również ochronę konstrukcji wanny przed uszkodzeniami. Elementy obudowy z betonu komórkowego mogą być łączone za pomocą zaprawy cementowej, ale i kleju do płytek. Do łączenia elementów obudowy z tworzywa sztucznego z powierzchnią wanny można użyć kleju do plastiku. Oczywiście spoiwo sprawdzi się także do sklejenia wszelkich ubytków i pęknięć. Warto podkreślić, że obudowa może być też wykonana ze styropianu. Zaletą jest tutaj łatwe wykonanie otworu rewizyjnego, a także łatwość wykończenia wybranymi materiałami.
Pomysł nr 1: wykończenie obudowy wanny w płytkach ceramicznych
Skoro już wiemy mniej więcej jak wykonać samą obudowę wanny, to warto poznać trzy pomysły na jej wykończenie. Pierwszym z nich będą płytki ceramiczne. Można zdecydować się na wielkoformatowe i specjalnie docinane, ale do wykończenia wanny z pewnością świetnie sprawdzi się mozaika. Można wybrać modną kolorystykę w odcieniach szarości, zdecydować się na ponadczasowe beże albo zaszaleć z fakturą i deseniem. Po przyklejeniu płytek ceramicznych na powierzchnię przestrzenie trzeba wypełnić jeszcze fugą. Z kolei krawędź pomiędzy wanną a ścianą powinna zostać zaizolowana materiałem silikonowym.
Pomysł nr 2: wykończenie obudowy wanny w panelach drewnopodobnych
Nasza kolejna propozycja to wykończenie wanny w panelach drewnopodobnych, mogą być to panele winylowe, które świetnie sprawdzają się w warunkach podwyższonej wilgotności, podobnie jak gresy. Ponieważ jest to rodzaj tworzywa sztucznego warto sięgnąć po dobry klej do plastiku w Ataszek.pl, który zwiąże płytki z obudową wanny. Przed ich przyklejeniem powierzchnię należy umyć, zmatowić, a potem można już przystąpić do klejenia. Widoczny rysunek drewna na panelach sprawia, że obudowa wanny prezentuje się nietuzinkowo, niczym fińska bania. W ten sposób można stworzyć w swojej łazience elegancką strefę kąpielową.
Pomysł nr 3: obudowa wanny ze szkła hartowanego
Ostatni z naszych pomysłów to obudowa wanny wykończona szkłem hartowanym. Takie rozwiązanie wprowadza do wnętrza nutę hi-tech. Aby było jeszcze bardziej futurystycznie obok takiego elementu, u dołu obudowy może znaleźć się listwa montażowa, w której można umieścić wodoodporną taśmę LED. Istotne znaczenie tutaj ma również to, by krawędzie wanny były odpowiednio wykończone. Kolor fug można dopasować do własnych preferencji, ale i pozostałych płytek w łazience. W końcu na całej powierzchni nie będą zastosowane lustra.
Wykonanie obudowy wanny samodzielnie nie jest bardzo trudne. Kupując elementy przeznaczone do montażu, wystarczy kierować się instrukcją, by krok po kroku złożyć obudowę. Jej wykończenie jest już kwestią otwartą, bo wiele materiałów się do tego nadaje. Do obudowy wanny można również dołączyć parawan nawannowy. Dzięki temu zyskuje się więcej prywatności, a jednocześnie można bez przeszkód korzystać z prysznica i bez obaw o zachlapanie całej łazienki. Obudowa wanny to bez wątpienia element, na który warto postawić. Samodzielne wykończenie będzie niezwykle satysfakcjonujące.