Budowa domu to poważne przedsięwzięcie. Inwestorzy decydujący się na postawienie domu od podstaw często stoją przed trudnymi zagadnieniami już na początku planowania inwestycji. Zakup działki, wybór projektu to decyzje, od których zależy przyszły komfort użytkowania nieruchomości. Jak więc nie popełnić błędu, nie mając doświadczenia?
Zobacz też: Jak powinna wyglądać umowa najmu mieszkania? – Pewne wejście w dorosłość
Zakup działki, na co zwrócić uwagę?
Jedną z najistotniejszych decyzji, które będą miały wpływ na komfort użytkowania nowego domu, jest lokalizacja. Inwestorzy często kierują się walorami wizualnymi – pięknem krajobrazu, bliskością lasu. Jednak brak sklepów czy budynków użyteczności publicznej w pobliżu, z czasem stanie się dużym problemem. Równie ważnym zagadnieniem jest droga dojazdowa do posesji. Droga jest warunkiem koniecznym do wydania pozwolenia na budowę. Szybka i sprawna budowa domu zależy w dużej mierze od lokalizacji i dobrego dojazdu. Nieutwardzona, polna droga to problemy z dojazdem ludzi i sprzętu, a także utrudnienie dla przyszłych mieszkańców.
Uzbrojenie działki
Uznaje się, iż działka uzbrojona to taka, do której zostały doprowadzone przyłącza: elektryczne, wodne, gazowe i kanalizacyjne. Istnieje również możliwość kupna, działki częściowo uzbrojonej np. znajdują się już na niej przyłącza wodne i elektryczne lub nieuzbrojonej – takiej, na której jest możliwość doprowadzenia mediów. Zakup działki uzbrojonej to dla inwestora duża oszczędność czasu, pieniędzy i łatwiejsze formalności podczas kompletowania dokumentacji. Nie należy jednak rezygnować z zakupu ziemi, tylko dlatego, że działka nie posiada przyłączy, szczególnie kiedy znajdują się one w niedalekim sąsiedztwie, a koszt podciągnięcia mediów nie jest zbyt wysoki.
Zakup i adaptacja projektu
Zakup gotowego projektu to szybki, prosty i stosunkowo tani sposób na budowę domu. Na stronach internetowych można znaleźć gotowe plany na każdą działkę i kieszeń. Gotowe projekty to sprawdzone rozwiązania, możliwość obejrzenia wizualizacji, a także ewentualne konsultacje z innymi budującymi. Dołączona do planów zgoda np. na zmianę układu ścian działowych, zmianę wielkości okien, materiałów budowlanych, z których ma zostać postawiony dom, umożliwia szybką adaptację. Innym rozwiązaniem jest projekt indywidualny. Szkic zostanie stworzony zgodnie z obowiązującymi przepisami z uwzględnieniem sugestii osoby zamawiającej. Wymagania dotyczące rozmieszczenia konkretnych pomieszczeń, metrażu, wysokości budynku itd. będą miały wpływ na ostateczną stawkę. Projekt indywidualny jest zazwyczaj droższy, jednak w niektórych sytuacjach taka opcja jest bardziej opłacalna. Stworzony na życzenie inwestora plan domu, sprawdzi się np. na nietypowych działkach lub wszędzie tam, gdzie adaptacja gotowego będzie zbyt kosztowna lub niemożliwa z uwagi na ograniczenia technologiczne.
Zakup działki i wybór projektu to jedne z najważniejszych kwestii, bez których dalsze czynności byłyby niemożliwe. To od tych decyzji zależy, jak szybko będzie przebiegała budowa domu i jak kosztowna będzie to inwestycja.