Nity są produktem bezkonkurencyjnym. Łączą wybrane elementy w sposób trwały i bezpieczny, czego nie można powiedzieć o wkrętach i ślubach. Specyfika ich działania pozwala skutecznie ograniczyć współczynnik ryzyka w postaci np. obluzowania spoiwa. Dlaczego są tak cenione przez ekspertów?
Czym są nity i nitonakrętki?
Nity i nitonakrętki to metalowe elementy złączne. Służą do łączenia ze sobą kilku elementów materiału, najczęściej metalu i są dobrą alternatywą dla wkrętów oraz śrub. W dodatku często wybierane przez profesjonalistów ze względu na jakość połączenia, którą zapewniają. Wykorzystuje się je głównie w sytuacjach, w których dwa przedmioty (lub więcej) nie mogą być spawane lub lutowane ze względów np. bezpieczeństwa.
Swoje zastosowanie znajdują w budownictwie oraz produkcji samochodów i samolotów. Trudno wyobrazić sobie łączenia metalowych części skrzydeł statków powietrznych, które byłyby wykonane z samym śrub i wkrętów – nie wzbudzałyby one zaufania pasażerów i załogi technicznej.
Nity mają kształt cylindryczny i składają się z łba oraz trzonu. Umieszcza się je we wcześniej wywierconych otworach, a potem odkształca, co pozwala na uzyskanie pasowania wciskanego, blokującego dwa elementy razem. Nitonakrętki wykorzystują tę technikę, ale z dodatkiem wykorzystania gwintów i nakrętek, dzięki czemu złączenie jest jeszcze trwalsze i bezpieczniejsze.
Czym są wkręty i śruby?
Śruby i wkręty to dwa z najbardziej powszechnych elementów złącznych używanych w budownictwie, naprawach i pracach remontowych.
Śruba posiada gwint wzdłuż swojego zewnętrznego obwodu. Pozwala on na wprowadzenie jej w dane miejsce i zabezpieczenie poprzez zastosowanie momentu obrotowego. Ta metoda tworzy jednak pewne niebezpieczeństwo. Gwint może uszkodzić wnętrze materiału, w którym się znajdzie, co doprowadzi do powstania luzów. Problem ten występuje nie tylko w przypadku nieumiejętnej instalacji elementu, bo jego przyczyną mogą być nawet same wibracje.
Wkręty są podobne do śrub, a oba produkty różni to, że śruby mają kwadratowy lub sześciokątny łeb, który umożliwia ich zamocowanie za pomocą nakrętki lub wkręcenie bezpośrednio w otwór gwintowany.
Co łączy lepiej – nity czy wkręty i śruby?
Specjaliści, którzy chcą uzyskać pewne, trwałe i bezpieczne połączenie co najmniej dwóch materiałów, powinni wybrać nity. Wkręty i śruby nadają się do wykonywania prac, od których nie zależy np. życie innych ludzi.
Nie bez powodu to właśnie nity wykorzystywane są podczas produkcji samolotów – warto zaufać ekspertom i skorzystać z narzędzi, z których korzystają oni.