Wszelkie ławy fundamentowe mają za zadanie usztywnić konstrukcję nośną budynku oraz przenosić obciążenia do gleby. Żeby mogły spełniać swe zadanie, powinny zostać stosownie zezbrojone poprzez pręty stalowe. Należy pamiętać, że fundament, który składa się tylko z betonu nie będzie prawidłowo spełniał swych zadań. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo wykonać trwałe zbrojenie ław fundamentowych i na co najlepiej zwracać uwagę.
Zbrojenie fundamentów
Wszelką pracę nad budową fundamentów należy rozpocząć od wytyczenia przyszłego budynku oraz przygotowania podłoża. Ponadto fundament powinien być wylany bezpośrednio w glebie bądź specjalny szalunku z desek. Warto pamiętać, że przed wylaniem zaprawy powinno wykonać się dokładne zbroje fundamentów. Oprócz tego do wszelkich prac najlepiej wykorzystać stalowe pręty o średnicy 12-16 mm. Najlepiej będzie je połączyć tak zwanymi strzemionami, które wykonamy z prętów o średnicy około 6 mm.
Zobacz też, jak krok po kroku zrobić beton
Jak wykonać zbrojenie fundamentów?
Wszelkie pręty zbrojeniowe tworzą szkielet przestrzenny, który usytuowany jest na osi ławy fundamentowej. Ponadto każda ściana zbrojenia złożona jest z czterech prętów podłużnych – zwanych głównymi – o średnicy 12, 14 bądź 16 mm. Warto podkreślić, że dla zapewnienia trwałości trzeba połączyć je strzemionami o średnicy 6 mm. Trzeba też wspomnieć o tym, że strzemiona pozwolą na delikatne przemieszczanie się prętów w czasie betonowania fundamentów. W ten sposób ława fundamentowa będzie o wiele wytrzymalsza. Należy pamiętać, że owe połączenia można wykonać ręcznie przy użyciu standardowego drutu wiązałkowego. Jednakże tego typu działania mogą okazać się nieco czasochłonne. O wiele większym ułatwieniem oraz przyspieszeniem prac jest wykorzystanie automatycznej wiązarki do zbrojeń. W takim przypadku koszt zakupu tego narzędzia nie jest niski. Dobra wiązarka do zbrojeń to wydatek około 5 500 złotych. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, iż zbrojenia naroża można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest wygięcie końcówek prętów głównych pod kątem 90 stopni. Warto podkreślić, że pręty o średnicy do 16 milimetrów można wygiąć samemu, jednakże większa średnia będzie wymagać zastosowania specjalistycznego sprzętu. Należy zaznaczyć, że wszelkie zbrojenie fundamentów powinno przypominać w narożach literę L. Oprócz tego wygięcia prętów głównych powinny nachodzić na zbrojenie ławy, która ustawiona jest do niej prostopadle. Jeśli mowa o długości wygięcia to najlepiej, jeśli będzie mieć minimum 15 centymetrów.