Czym są i do czego służą blachowkręty?

Odpowiednie połączenie dwóch blach bądź blachy z innym elementem wymaga zastosowania odpowiednich elementów łączących. W przypadku właśnie blach bardzo dobrze sprawdzają się blachowkręty. Oczywiście na rynku dostępne są różne rodzaje wkrętów. Różnią się od siebie materiałem wykonania, wytrzymałością czy rozmiarem. Jednak to właśnie specjale wkręty do blach sprawdzą się najlepiej. Dlaczego?

Czym są blachowkręty?

Specjalne wkręty do blach zostały stworzone głównie z myślą o łączeniu bardzo delikatnych rodzajów blach. Mowa tu o blachach, których grubość nie przekracza 0,5 mm. Dlatego też ten rodzaj wkrętów produkowany jest z materiałów gwarantujących odpowiednią jakość połączenia. Najczęściej jest to stal nierdzewna lub stal węglowa. Dzięki temu wkręty te charakteryzują się wysoką odpornością na korozję. Dostępne na rynku wkręty do blach różnią się od siebie m.in. wielkością oraz kształtem łba. Wyróżnić można tu wkręty z łbem talerzykowym, sześciokątnym, walcowym czy stożkowym. To, co jednak wszystkie je łączy to regularny walcowany trzon o stałej średnicy, który cechuje się wyraźnie wyrżniętymi żłobieniami na całej długości.

Zastosowanie blachowkrętów

Jak można się domyślić, blachowkręty stosowane są to łączenia i mocowania blach. Najczęściej znajdują swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie blacha ma być zamocowana do elementu, na którym nie występują duże obciążenia. Oznacza to, że powszechnie tego typu wkręty stosuje się przy wyposażeniu wnętrz, motoryzacji, tapicerce oraz w wielu innych obszarach. To, co wyróżnia blachowkręty w porównaniu z innymi typami wkrętów, to różnorodność kształtów końcówek. Mogą być one ostre, spiczaste bądź złagodzone. Z tego też powodu ten typ wkrętów ma tak szerokie zastosowanie.

Praca z blachowkrętami

Praca z blachowkrętami może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy sposób polega na tym, że monter w pierwszej kolejności nawierca w blasze otwór, który ma średnicę mniejszą niż wkręt. Następnie półautomatycznie bądź ręcznie wkręca wkręt. W ten sposób tworzy się ściśle zespolone połączenie. Zwykle stosuje się w takim przypadku wkręty o ostrym zakończeniu. Drugi sposób polega na zastosowaniu blachowkrętów samowiercących. Dzięki temu, że pełnią one funkcję małego wiertła, to możliwe jest stworzenie w szybkim tempie zespolenia bez konieczności wcześniejszego nawiercania otworów. W tym przypadku stosuje się wkręty do blach o końcówkach przypominających wiertło. Dużą zaletą tego sposobu pracy jest znaczne jej przyspieszenie i oszczędność materiałów.

Redakcja Salamander

Witaj na stronie Salamander! W naszych artykułach znajdziesz treści pisane z pasją, dotyczące przemysłu, budownictwa i wystroju domu. Możesz zainspirować się naszymi pomysłami i stworzyć idealną przestrzeń dla siebie nie tylko w domu, ale i w swoim ogrodzie! Zapraszamy do lektury!