Wbrew pozorom decoupage jest techniką zdobienia, która daje niesamowite możliwości. Choć wielu osobom wydaje się, że tą techniką można ozdobić jedynie drewniane przedmioty to są w dużym błędzie, gdyż dobierając odpowiedni klej można przyozdobić praktycznie każdy rodzaj materiału od tworzywa sztucznego, przez metal aż po szkło. Zatem decoupage może być doskonałą formą zarobku. Warto zatem wiedzieć, jak przygotować się do sprzedaży rękodzieł.
Po pierwsze: zaopatrzenie w odpowiednie materiały, czyli serwetki do decoupage
Wybierając serwetki do decoupage możesz wybrać specjalne, dedykowane tego rodzaju zdobieniom albo zwykłe. Istotne znaczenie ma pozbycie się warstw, które nie zawierają nadruku. Gdyż tylko ta z wzorem jest naklejana na daną powierzchnię. Przede wszystkim warto wiedzieć, że serwetki do decoupage mają mnóstwo motywów, zatem masz właściwie nieograniczone możliwości. Zatem jeśli zabierasz się za profesjonalne wykonywanie zdobionych przedmiotów, to możesz zdecydować się na kilka kategorii, które znajdą się w twoim sklepie czy ofercie sprzedażowej. Oczywiście im jest ich więcej, tym lepiej.
Po drugie: zakup zestawu klejów do różnych materiałów, aby oferta była różnorodna
Kolejną kwestią o którą musisz zadbać przygotowując się do sprzedaży rękodzieł jest zakup klejów do klejenia na gorąco. Tutaj świetnie sprawdzi się klej na bazie wody, odpowiedni do większości powierzchni. Warto wybrać również klej do decoupage ceramiki, świec, a także złoceń. Dla początkujących doskonale sprawdza się klej z werniksem, który jest produktem 2w1, zawiera bowiem zarówno klej, jak i lakier, który służy do wykończenia rękodzieła. Klej na gorąco może być umieszczony w formie specjalnych nabojów, które umieszcza się w pistolecie do klejenia na gorąco. Do bardziej precyzyjnych prac lepiej niż pistolet sprma gorawdzi się pędzelek do decoupage. Nie można zapomnieć o zakupie lakieru utrwalającego.
Po trzecie: zaopatrzenie w materiały do zdobienia, czyli co można sprzedawać
Kiedy już masz zaopatrzenie, to musisz jeszcze znaleźć rzeczy, które będziesz zdobić, a jeśli ma to być sprzedaż na szeroką skalę, to zamówić je w hurtowni w większej ilości. Zdobić można wiele rzeczy, począwszy od mebli, przez dekoracje ścienne takie jak ramki, szkatułki czy kufry, drewniane zabawki, metalowe tace, filiżanki, talerzyki, kubki, a nawet bombki. Właściwie możliwości są nieograniczone. Ciekawym pomysłem może być sprzedaż zdobionych świec. Warto wiedzieć, że specjalny klej do decoupage sprawia, że podczas spalania świecy nie wydzielają się żadne szkodliwe substancje. Możesz również dobić lustra, a nawet zasłony czy obrusy, bo decoupage sprawdza się również do zdobienia tkanin. Jeśli potrafisz szyć połączysz dwie profesje, a nawet trzy, gdyż możesz sprzedawać projektowane, szyte i dekorowane przez siebie ubrania.
Po czwarte: stworzenie oferty sprzedażowej lub sklepu internetowego i zadbanie o reklamę
Masz już pomysł, masz też produkty. Potrzebujesz jeszcze miejsca, gdzie będziesz je sprzedawać. Ponadto musisz zadbać o odpowiedni marketing. Zatem zaczynasz od stworzenia sklepu internetowego lub oferty sprzedażowej na portalu aukcyjnym. Z tym drugim poradzisz sobie samodzielnie, a poza tym nie będziesz potrzebować dodatkowych środków, a jedynie dobre zdjęcia wykonanych przez siebie produktów. W przypadku strony internetowej najlepiej powierzyć jej wykonanie profesjonalnemu webmasterowi czy grafikowi. Warto również założyć profil firmowy na portalu społecznościowym, gdzie będziesz prezentować swoje prace i udostępniać najpierw swoim znajomym, a potem coraz szerszej bazie klientów. Możesz wykorzystać marketing szeptany albo też bardziej zaawansowane narzędzia jak choćby reklamę Google. Istotne znaczenie ma również strona internetowa, może być też blog, jeśli prowadzisz sprzedaż na portalu aukcyjnym lub chcesz sprawić, że Twój sklep będzie bardziej widoczny. To na blogu będziesz dzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat decoupage i wiedzą. Potem swoją ofertę możesz rozszerzyć nawet o warsztaty z decoupage dla początkujących.
Z decoupage możesz również stworzyć niezły biznes. Ważny jest pomysł i konsekwentne jego realizowanie. Dzięki temu szybko zyskasz rozpoznawalność i na swoim hobby będziesz zarabiać.