Nie istnieje nigdzie jednoznaczna definicja określenia „stan deweloperski” usankcjonowana prawnie. Można pokusić się o przybliżenie, że stan deweloperski budynku to stan surowy zamknięty, każdy jednak wykonawca definiuje go inaczej. Dlatego przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy deweloperskiej lub bezpośrednio z wykonawcą, zadbajmy we własnym dobrze pojętym interesie o to, żeby znalazł się w niej dokładny opis robót, które mają zostać tą umową objęte. Jak więc wygląda obecnie dom w stanie deweloperskim?
Zobacz też: Jak powinna wyglądać umowa najmu mieszkania? – Pewne wejście w dorosłość
Drobiazgowe i precyzyjne określenie prac
Obecnie coraz więcej rzetelnych wykonawców doprecyzowuje pojęcie stanu deweloperskiego nie tylko w umowach, ale również na swoich stronach internetowych. Dokładnie opisują stan domu czy mieszkania, w jakim dany lokal zostanie przekazany kupującemu. Dzięki temu, nawet niedoświadczony nabywca jest w stanie szybko zorientować się, jakie prace będzie musiał przeprowadzić po odebraniu mieszkania. Dlaczego jest to kwestia tak istotna?
Prace wykończeniowe są po prostu drogie. I to zarówno w kwestii cen materiałów (chociaż tu można polemizować, bo rzeczywiście przy odrobinie twórczego podejścia i wysiłku, nie musi być drogo), jak i robocizny (tu też duży plus dla tych, którzy umieją sami). Tak, czy inaczej, klient musi wiedzieć jeszcze przed zakupem domu w stanie deweloperskim, co dokładnie otrzyma w cenie umownej. Wtedy jest w stanie z dużym przybliżeniem ocenić, jakie wydatki czekają go po odbiorze mieszkania, zarezerwować terminy u odpowiednich fachowców czy podszkolić się w majsterkowaniu.
Dom w stanie deweloperskim czy surowym?
Dość częstą praktyką jest oferowanie przez firm deweloperskie dwóch lub nawet trzech standardów wykończenia mieszkania. Stan surowy zamknięty, stan deweloperski oraz „pod klucz”. Warto zdecydować się na usługi takiej firmy, która w sposób rzetelny prezentuje zakres prac przypisanych do każdego z tych trzech stanów wykończenia lokalu.
Najczęściej stan surowy zamknięty obejmuje tylko najważniejsze czynności poprzedzające budowę, budynek posadowiony na fundamencie, przykryty dachem, wyposażony w ściany oraz stolarkę otworową. Właściciel musi liczyć się z wykonaniem we własnym zakresie m. in. wszystkich instalacji (elektryczna, CO, wodno-kanalizacyjna i ewentualnie inne), posadzek czy tynkowania. Klient decydujący się na stan deweloperski zapłaci oczywiście więcej, lecz przed zamieszkaniem będzie musiał przeprowadzić tylko prace wykończeniowe takie jak: położenie paneli, wykładzin, desek i płytek, biały montaż oraz często instalacja CO i montaż parapetów wewnętrznych.
A może dom „pod klucz”?
Najbardziej komfortowa, ale i najdroższa jest wersja „pod klucz”, która pozwala na zamieszkanie od razu po odbiorze mieszkania. Elementy wykończeniowe uzgadniane są indywidualnie z właścicielem.