Dysponując działką budowlaną, warto rozpatrzyć możliwości inne niż daje nam tradycyjna budowa domu – mianowicie koniecznie trzeba przyjrzeć się rynkowi domów gotowych. Ten sposób pozyskania lokum na własnej działce ma szereg zalet – mniejsze niż w przypadku domu tradycyjnego koszty, znacznie krótszy czas budowy i praktycznie minimalne zaangażowanie inwestora w cały proces budowlany. Jakie więc domy gotowe dostępne są na polskim rynku?
Domy kanadyjskie
Najbardziej popularne w Polsce są z pewnością domy kanadyjskie, które nie odbiegają wyglądem od domów budowanych w technologii tradycyjnej, ale za to ich czas budowy skrócono za sprawą specyficznej i nieustannie udoskonalanej technologii, do trzech miesięcy. Jest to naprawdę świetna alternatywa w stosunku do budynków murowanych tradycyjnie.
Ponadto, wbrew temu, co się często niesłusznie zarzuca tej technologii, dom kanadyjski nie ustępuje tradycyjnemu pod względem trwałości, termicznej i akustycznej odporności, energooszczędności a także estetyce.
Za technologią kanadyjską przemawiają też zawsze niższe niż przypadku tradycyjnej budowy koszty poniesione przez inwestora oraz to, że domy kanadyjskie stawia się niezależnie od pogody – procesowi budowlanemu nie szkodzą ani mróz, ani upały. Jedynym elementem, którego budowę ma wpływ pogoda jest fundament.
Ciekawe jest również to, że drzewo rosnąc absorbuje więcej CO2 niż później w procesie technologicznym produkcji domu szkieletowego zużywa się do jego obróbki, co czyni dom kanadyjski ekologicznym nie tylko z powodu zużycia energii w czasie użytkowania, ale również pod względem zastosowanego materiału.
Domy fińskie
Tego rodzaju domy są całkowicie wykonane z drewna i chociaż kojarzą się głównie z niewielkimi domkami działkowymi, to jest to mit, który należy obalić. Rzeczywiście, domki letniskowe o powierzchni do około 50m2 wykonane z desek to duży udział rynku domów fińskich. Są wśród nich jednak i domy mieszkalne, również piętrowe nawet o powierzchni 200m2 wykonane z bali o różnych stopniach grubości. W odróżnieniu od tradycyjnych domów z bali, bale w domach fińskich są ciosane, o kształcie bardzo grubej lecz płaskiej deski, która ze względów technologicznych oraz dla uzyskania efektu trójwymiarowości, ścinana jest wzdłuż dłuższych boków.
Choć domy fińskie zwykle wzorowane są na typowych domach skandynawskich, coraz częściej firmy oferują fińskie domy nowoczesne, w kształcie równoległoboków z płaskimi dachami i barwioną na ciemne kolory elewacją.
Domy kontenerowe
Ta forma bardziej popularna jest na Zachodzie Europy czy w Stanach Zjednoczonych, w łagodniejszym niż nasz klimacie. Poza dużymi miastami ceny mieszkań w Polsce nie są aż tak wysokie, żeby kupno kontenera (który trzeba przecież jeszcze dodatkowo gdzieś posadowić) za około 100 tys. zł było atrakcyjne finansowo. Jednak powoli liczba pasjonatów domów kontenerowych rośnie ze względu na ich mobilność przede wszystkim, dlatego warto wymienić je jako alternatywę wśród domów gotowych.
Domy z bali
Choć klasyczne domy z bali nie są w Polsce bardzo popularne i wybierane są raczej przez zwolenników stylu ludowego jako rekreacyjne domy całoroczne w terenach górskich, rośnie powoli popyt na mieszkalne domy z bali.
Buduje się je dwojako – pierwszy, tradycyjny sposób, to budowa na miejscu przeznaczenia przez wyspecjalizowaną ekipę. Drugi sposób, natomiast, polega na zmontowaniu domu w całości w hali produkcyjnej, a następnie ponumerowaniu poszczególnych elementów, rozłożeniu do transportu, dostawie na działkę docelową i tam ponownym złożeniu zgodnie ze szczegółową instrukcją. Warto zaznaczyć, że do tego celu nie trzeba dysponować specjalistycznymi narzędziami – belki stropowe i ściany są najczęściej ponacinane tworząc tzw. nacięcia węgłowe, dzięki którym domy składają się jak klocki.
Domy gotowe, niezależnie od technologii posiadają wiele zalet, do których należą z pewnością niska w porównaniu z tradycyjnym budownictwem, cena, możliwość przeprowadzenia dużej części procesu inwestycyjnego niezależnie od warunków atmosferycznych oraz bardzo krótki czas budowy spędzony na placu budowy.