Jak zrobić beton? Czy można go wykonać samodzielnie? Co jest potrzebne i jak odpowiednio go mieszać?
Jak zrobić beton samodzielnie?
W warunkach domowych można samodzielnie zrobić . Specjaliści wskazują, że powinien on mieć wytrzymałość 20 – 25 MPa, co obecnie oznaczane jest symbolem C16/20 (Kiedyś było to B20). Ważny jest odpowiedni dobór składników i ich proporcji, by beton był trwały i odporny na działanie mrozu.
Mimo że beton można kupić, wciąż wiele osób decyduje się zrobić go samodzielnie. Jest to dobrym rozwiązaniem, kiedy np. minimalna ilość przekracza znacznie tę, jaką można zamówić z wytwórni.
Z czego składa się beton i co trzeba mieć, by go przygotować?
Beton składa się z takich składników jak: cement, kruszywo, woda i domieszki.
W warunkach domowych najlepiej sprawdzi się uniwersalny cement – CEM I 32,5 R. Wiele osób decyduje się na rozwiązanie bardziej ekologiczne, takie jak cementy CEM II/A-V i CEM II/B-V, które mają w składzie odpadowy popiół lotny zamiast klinkieru.
Jeśli chodzi o wybór kruszywa to można zastosować piasek rzeczny lub kopalny. Rzeczny uznawany jest za znacznie czystszy. W piasku kopalnianym może znajdować się glina. W warunkach domowych do przygotowania betonu sprawdzi się żwir, a konkretnie jego dwa rodzaje: CEM II/A-V i CEM II/B-V. Lepsze jest, jednak zastosowanie żwiru 2/16 i dodanie do mieszanki piasku.
Jeśli chodzi o wodę to najczęściej dodaje się chłodną wodę z wodociągu, która spełnia wszystkie wymagania. Raczej nie zaleca się używania wody z przydomowej studni, ponieważ, w sytuacji kiedy zawiera duże ilości wapnia i jest twarda – wówczas może zmieniać konstrukcję betonu.
W zakresie wyboru domieszek najchętniej wybiera się te, które redukują ilość potrzebnej wody oraz te, które napowietrzają. Daje to możliwość uzyskania betonu, który jest wysoce wytrzymały i o odpowiedniej konstrukcji.
Jak mieszać beton?
Kiedy mamy odpowiednie produkty i proporcje – wówczas przechodzimy do mieszania. Powinno to mieć swoja kolejność, ponieważ najpierw dodaje się piasek, potem żwir i cement, a na końcu wodę. Kiedy używamy betoniarki, wówczas wlewamy część wody, wsypujemy cement, następnie dodajemy piasek i żwir i dolewamy resztę wody.
Czas mieszania wpływa na jakość mieszanki, jaka powstaje. Zbyt długie mieszanie nie jest dobre, ponieważ składniki mogą się oddzielić, co znacząco obniża także późniejszą wytrzymałość betonu. Dlatego czas mieszania powinien być przestrzegany i, co ważne, wynosić ok. 15 minut, ale dokładnie jest to uzależnione od konsystencji mieszanki.
Beton z węzła betoniarskiego
Kiedy potrzebujemy dobrej jakości betonu, także w dużych ilościach, warto zamówić go. Najlepszej jakości beton przygotowuję węzły betoniarskie, gdzie cena ustalana jest w oparciu o metr sześcienny betonu wraz z dowozem. To dobre rozwiązanie, kiedy potrzebujemy wysokiej jakości beton, w znacznej ilości i nie mamy wiele czasu, by wykonać go samodzielnie. To też dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub z jakiegoś powodu, np. braku narzędzi i materiałów, nie mogą samodzielnie przygotować betonu w domu.
Zobacz także: JAK ZROBIĆ HUŚTAWKĘ OGRODOWĄ Z KANTÓWEK?