Coraz więcej inwestorów w trakcie budowy domu sięga po rozwiązania energooszczędne. Wynika to zarówno z indywidualnej potrzeby zadbania o środowisko naturalne, jak i z chęci poczynienia długofalowych oszczędności. Na czym polega budowa domu energooszczędnego i czy naprawdę warto się na to zdecydować?
Czym jest dom energooszczędny?
Dom energooszczędny to budynek, który dzięki zastosowaniu konkretnych rozwiązań daje możliwość znacznego zmniejszenia strat energii. Nie istnieje żadna oficjalna definicja, dlatego za dom energooszczędny przyjmuje się budynki, których zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze niż 80 kWh/m² w skali roku.
O energooszczędnych aspektach domu decydują elementy takie jak kształt bryły domu, rodzaj ogrzewania oraz izolacyjność termiczna przegród budynku. W budownictwie energooszczędnym stosuje się często odnawialne źródła energii, które – zwłaszcza dzięki dofinansowaniom – są niezwykle korzystne dla domowego budżetu.
Budownictwo energooszczędne to także mniejsze zużycie CO2, a więc duża zaleta dla środowiska. Zastosowanie odpowiednich systemów oraz materiałów do budowy domu świadczy o rosnącej świadomości ekologicznej i pomaga wpływać realnie na otoczenie.
Z racji stale rosnących kosztów za zużycie wody, energii elektrycznej oraz energii cieplnej, budownictwo energooszczędne zyskuje coraz większą popularność. Nie jest to już tylko chwilowy trend, ale raczej korzystna alternatywa dla domów budowanych metodą tradycyjną.
Dom energooszczędny a dom pasywny
Domy energooszczędne posiadają jednak liczne podobieństwa. Dotyczy to zwłaszcza projektu architektonicznego, który bazuje zwykle na rzucie prostokąta i posiada zwartą bryłę oraz jedno- lub dwuspadowym dach.
Domy energooszczędne oraz domy pasywne mają wiele podobieństw i dlatego często traktowane są na równi. Istnieje jednak istotna różnica, która powoduje, że na dom energooszczędny oraz dom pasywny należałoby spojrzeć inaczej.
Różnica ta dotyczy zużycia energii: dom energooszczędny budowany w standardzie NF40 posiada zużycie energii na poziomie 40 kWh/1m² w skali 1 roku. Dom pasywny budowany w standardzie NF15 zużywa 15 kWh/1m² w skali 1 roku. Domy pasywne posiadają więc o ponad połowę mniejsze zużycie energii. Wynika to jednak z zastosowania znacznie bardziej zaawansowanych rozwiązań w kwestii poszczególnych instalacji oraz ogrzewania budynku.
Jak buduje się dom energooszczędny?
Dom energooszczędny wymaga dobrze przygotowanego projektu architektonicznego. Dotyczy to przede wszystkim kształtu domu, umiejscowienia poszczególnych pomieszczeń względem stron świata oraz zaproponowanych rozwiązań, dzięki którym łatwiej będzie ograniczyć utratę ciepła.
Najbardziej istotne kwestie przy budowie domu energooszczędnego to:
- Materiały budowlane. Należy wybierać takie materiały, które zminimalizują zużycie energii w domu: kamień, cegłę lub beton.
- Odpowiednie zaizolowanie ścian, dachu oraz podłóg zmniejsza straty ciepła, dlatego w domu energooszczędnym warto zainwestować w odpowiednią termoizolację przegród.
- Można zastosować ogrzewanie elektryczne, ogrzewanie podłogowe lub ogrzewanie gazowe. W tym temacie coraz większą popularność zyskują także pompy ciepła oraz kolektory słoneczne i kotły na biomasę.
Budowa domu energooszczędnego może okazać się droższą inwestycją niż budowa domu, który tych warunków nie spełnia. W dłuższej perspektywie oferuje jednak znacznie mniejsze zużycie energii i niższe koszty eksploatacji takiego budynku. Domy energooszczędne są także przyjazne dla środowiska, dlatego decydując się na takie rozwiązanie można realnie zadbać o ekologię.