Strona główna
Przemysł
Tutaj jesteś

Klasyfikacja robotów przemysłowych – nowoczesne fabryki

Przemysł Data publikacji - 28 stycznia 2019 Autor - Redakcja Salamander
klasyfikacja robotów przemysłowych

Robotyzacja przemysłu to ogromny krok, jaki przyczynił się do polepszenia wydajności, szybkości oraz komfortu pracy. Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat pracy takich maszyn. Zobacz jak wygląda klasyfikacja robotów przemysłowych.

Trzeba wiedzieć, że robotyka nie jest w pełni sklasyfikowana. Ta dziedzina nauki nie istnieje dostatecznie długo, aby przyjąć jedną, pewną specyfikację i klasyfikację. Tu z pomocą przychodzi nam automatyka przemysłowa, dzięki której możemy klasyfikować roboty na podstawie ich działania i wykorzystania np. w przemyśle. Oto klasyfikacja ze względu na trzy czynniki: budowa, mobilność oraz sterowanie.

Czynnik: budowa jednostki kinematycznej

Istnieją trzy możliwe struktury: monolityczna, modułowa oraz pseudo modułowa. Pierwsza z nich to stała, jednolita konstrukcja. Możliwe jest uzupełnienie o akcesorium dopuszczone przez producenta. Kolejna struktura jest podatna na konfigurację, można ją praktycznie dowolnie przemienić. Ostatnia kwestia to konstrukcja jednolita, ale dopuszcza się wymienność pewnych części, głównie tych, które znajdują się na końcu łańcucha kinematycznego.

Czynnik: mobilność – napęd

Tutaj czynnik opiera się na używanej energii. W zależności od tego wyróżnia się trzy możliwości. Roboty pneumatyczne opierają się na działaniu sprężonego powietrza. Roboty hydrauliczne napędza płyn hydrauliczny. Ostatnia możliwość to roboty elektryczne, które mają wmontowane silniki elektryczne.

Typy robotów przemysłowych

Ogólny podział robotów składa się z czterech typów. Robot sekwencyjny, jak sama nazwa wskazuje, opiera swoją pracę na układzie ruchów. Każda zakończona czynność inicjuje kolejną partię działania. Robot sterowany według trajektorii jest już bardziej złożony. Ruchy wykonywane są w trzech lub większej ilości osi. Robot adaptacyjny zawiera sterowanie sensoryczne lub adaptacyjne. Ostatni typ to robot mobilny. Przenosi on wszelkie potrzebne czynniki do obsługi, takie jak układ sterowania czy zasilania.

Ostatni możliwy podział to struktura kinetyczna, czyli możliwość albo otwartego, albo zamkniętego łańcucha kinetycznego. Trzecia opcja to hybryda poprzednich układów. Pierwsza możliwość nazywa się szeregową. Wyróżnia się tutaj takie roboty, jak: kartezjańskie, cylindryczne, SCARA, sferyczne oraz przegubowe. Wśród robotów równoległych, czyli z łańcuchem kinetycznym zamkniętym, wyróżniamy tripody i hexapody. Nazwa pochodzi od ilości posiadanych ramion: Tri-pod ma trzy ramiona, Hexa-pod sześć.

Zbiorniki paliwowe dwupłaszczowe

Redakcja Salamander

Zespół Salamander.com.pl to pasjonaci, którzy łączą wiedzę o budownictwie, aranżacji wnętrz i ogrodów z praktycznymi poradami. Piszemy o wszystkim, co pozwala tworzyć funkcjonalne i estetyczne przestrzenie, a także o rozwiązaniach przemysłowych wspierających nowoczesne budownictwo. Naszym celem jest inspirowanie i dostarczanie wartościowych treści dla tych, którzy chcą wprowadzać wyjątkowe zmiany w swoim otoczeniu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?