Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Konstrukcja dachu dwuspadowego i jego odmiany

Budownictwo Data publikacji - 12 kwietnia 2022 Autor - Redakcja Salamander
konstrukcja dachu dwuspadowego


Od setek lat oczywistością jest to, że budynku bez dachu nie można nazwać budynkiem. Niezależnie od tego czy mowa tu o warsztacie, domu, biurowcu, czy klinice lekarskiej – żaden z tych budynków nie byłby w stanie pełnić swojej roli bez porządnego dachu. Istnieją jednak różne rodzaje dachów, różniące się konstrukcją i właściwościami. Jedną z najpopularniejszych odmian dachów jest dach dwuspadowy. Czym się on charakteryzuje? Jakie formy może przyjmować konstrukcja dachu dwuspadowego?

Dach dwuspadowy – co to takiego?

Dach dwuspadowy to dwuskrzydłowa konstrukcja, nadająca budynkowi kształt trapezu. Dzięki takiemu rozwiązaniu budynek staje się nieco wyższy, a właściciel ma do dyspozycji praktyczne poddasze. Najczęściej dachy dwuspadowe wykłada się klasycznymi dachówkami, które to prezentują się najlepiej właśnie przy tym rodzaju dachu. Warto też wspomnieć, że ludzie dla urozmaicenia często montują okna dachowe na skośnej konstrukcji. Oczywiście istnieje kilka różnych odmian dachu dwuspadowego.

Rodzaje dachów dwuspadowych

Konstrukcja dachu dwuspadowego, w zależności od potrzeb właściciela domu, może przyjmować inne formy. Przede wszystkim dachy dwuspadowe różnią się od siebie kątami nachylenia. W zależności od tego czy skrzydła dachu będą nachylone pod kątem ostrym czy rozwartym poddasze będzie miało inną wysokość, a dachowi będzie łatwiej lub trudniej odprowadzać wodę. Inną różnicą jest też symetryczność dachu. Choć wielu osobom wydaje się to dziwne, coraz częściej widzi się dachy dwuspadowe o jednym skrzydle dłuższym od drugiego. Takie rozwiązanie najczęściej napotyka się w przypadku dobudowy dodatkowych pomieszczeń po bokach budynku. Poza tym dach o konstrukcji dwuspadowej nie musi koniecznie składać się z dwóch prostych skrzydeł. Czasami, na potrzeby budynku, jedno lub dwa skrzydła są załamane, zmieniając kąt nachylenia w pewnym punkcie. Niekiedy można też spotkać dach o załamanych końcówkach obu skrzydeł, co ma znaczenie czysto estetyczne.

Dach dwuspadowy – materiał wykonania

W zdecydowanej większości przypadków szkielet dachu dwuspadowego wykonuje się z drewna. Przez wzgląd na dosyć prostą konstrukcję dachów dwuspadowych ekipom budowlanym bardzo łatwo jest rozmieszczać drewniane belki na szczycie budynku, jednocześnie zapewniając konstrukcji wytrzymałość. Od czasu do czasu stosuje się jednak szkielety stalowe. Zapewniają one większą wytrzymałość, dlatego idealnie nadają się dla budynków obciążanych dużymi ilościami zalegającego śniegu zimą. Alternatywą mogą być też płyty żelbetowe, jednak używa się ich głównie w przypadku bardzo szerokich budynków – na przykład hal sportowych.

Zalety dachów o konstrukcji dwuspadowej

Przez wzgląd na to jak prosta jest konstrukcja dachu dwuspadowego, tego typu dachy są bardzo łatwe w budowie, a co za tym idzie bardzo tanie. Poza tym zapewniają one bardzo dobrą izolację termiczną oraz świetnie odprowadzają wodę, co czyni je jeszcze ekonomiczniejszym rozwiązaniem. Warto też wspomnieć, że dobrze wykonany dach dwuspadowy jest ponadprzeciętnie wytrzymały, a zamontowanie na nim dodatkowych okien, czy też potencjalnych paneli słonecznych nigdy nie stanowi większego problemu.

Zbiorniki paliwowe dwupłaszczowe

Redakcja Salamander

Zespół Salamander.com.pl to pasjonaci, którzy łączą wiedzę o budownictwie, aranżacji wnętrz i ogrodów z praktycznymi poradami. Piszemy o wszystkim, co pozwala tworzyć funkcjonalne i estetyczne przestrzenie, a także o rozwiązaniach przemysłowych wspierających nowoczesne budownictwo. Naszym celem jest inspirowanie i dostarczanie wartościowych treści dla tych, którzy chcą wprowadzać wyjątkowe zmiany w swoim otoczeniu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?