Elementy oświetleniowe to przede wszystkim sposób na oświetlenie domu po zmroku. Ich zadaniem jest wytwarzać wewnątrz specyficzny klimat – jasności, pobudzenia do pracy, czy ciepłego, sączącego się delikatnie światła skłaniającego, aby raczej usiąść i się zrelaksować. Oprócz oświetlenia sufitowego, w domach potrzebujemy jeszcze różnego rodzaju lamp – podłogowych oraz lampek stolikowych. Wybór pięknej i efektownej oprawy lampki jest bardzo istotny, choć to tylko drobiazg do aranżacji wnętrza.
Lampka nocna – jakie powinna mieć cechy?
Lampka nocna jest elementem oświetlenia, który lokujemy zazwyczaj na nocnym stoliku w sypialni, tuż obok łóżka. Znajduje też swoje miejsce na niewielkich stolikach-konsolach w przedpokoju lub salonie. Jej zadaniem jest nie tyle rozświetlanie pomieszczenia, co po prostu rzucanie przyjemnego, ciepłego światła na najbliższe okolice mebla. Z reguły w lampkach nocnych nie mocuje się zbyt intensywnych żarówek – wystarczą te o ciepłym, żółtym świetle. Ich zadaniem jest delikatnie rozpraszać mrok w nocy i stwarzać przyjemny, sypialniany klimat, bez wybudzania ze snu. Warto zadbać o ciekawą, artystyczną oprawę swojej lampki nocnej. Dzięki temu jej postawienie w sypialni będzie stanowiło spójną dekorację z resztą wystroju wnętrza. Lampa witrażowa będzie doskonała do bardzo stonowanych, jasnych sypialni albo salonów. Takich, w których dominują gładkie ściany i minimalizm w zdobieniach. Witrażowe lampy posiadają bardzo zdobne abażury z wybarwionego szkła, układanego fragmentami na kształt różnych wzorów. Mogą przedstawiać jakieś wzory kwiatowe, motywy zwierzęce lub inne. Z reguły jednak są one po prostu grą kolorów. Nawet skromny abażur w bardzo prostym kształcie daje bardzo fajny efekt. W przypadku lamp witrażowych, to właśnie kolory i sposób ich łączenia ze sobą, są największą ozdobą.
Lampy witrażowe do salonu, sypialni, gabinetu
Taka lampa po zaświeceniu daje bardzo ciekawy efekt różnych kolorów padających na ściany pomieszczenia. To głównie z tego powodu dedykuje się ten rodzaj abażurów do pomieszczeń jasnych, o niewielkich rozmiarach. Dzięki temu kolorowe szkiełka mają szansę ujawnić całkowicie swoją moc ubarwiania. W bardzo surowo urządzonym gabinecie, czy lekkiej, delikatnej i romantycznej sypialni, taka lampa doda prawdziwego blasku całemu pomieszczeniu. Ma ona zwykle dość masywny charakter i nie wszystkie modele pozwalają puszczać kolorowe światło. Ciekawym pomysłem jest na przykład lampa z białego szkła z dodatkiem bursztynu – to dość kosztowny dodatek, ale robiący fenomenalne wrażenie!