Wszyscy mieszkający w blokach, które swymi początkami sięgają czasów, gdy panował jeden słuszny ustrój, mają ten sam problem. Pomieszczenia w tych zabytkach postkomunizmu są mikroskopijnej wielkości. Łazienki czasem są tak niewielkie, że trudno tam zmieścić podstawowy zestaw sanitariatów i mebli zapewniających minimum komfortu. Sposób na optyczne powiększenie małej łazienki jest niejeden. I ukrywa się w kilku sprytnych sposobach. Sposobach manipulacji przestrzenią, kolorem i materiałami. Jak wiec powinna zostać urządzona mała łazienka?
Mała łazienka – tuż za progiem
Dla otwarcia przestrzeni w małym pomieszczeniu bez okna i zwykle zamkniętego, ważny jest teren znajdujący się najbliżej drzwi. Tam powinno znajdować się tyle wolnego miejsca, żeby można było swobodnie wejść do środka i zatrzasnąć za sobą drzwi. Optymalnym rozwiązaniem jest odkrycie całej podłogi. Pomieszczenie wtedy wyda się od razu większe. W odkryciu całej powierzchni podłogi mogą pomóc rozwiązania systemowe. Producenci przyborów sanitarnych mają w swych ofertach linie produktów, które można wieszać na ścianie.
Meble i sanitariaty w małej łazience powinny być zdecydowanie dużych rozmiarów. Ta uwaga dotyczy także wielkości płytek układanych na podłodze. Zaleca się te o boku, co najmniej 50 cm.
Pozbywamy się bibelotów
Trzeba zadbać o to, by na płaskich powierzchniach (Meble, umywalka, wanna) nie leżały drobne przedmioty użytkowe i ozdobne. Dobrze też, jeśli wiszące szafki w łazience nie będą miały otwartych półek. Aby mała łazienka optycznie nam urosła wszystkie drobiazgi chowamy za zamkniętymi drzwiami.
Wybór kolorów
Do optycznego powiększenia pomieszczenia najlepiej nadają się Kolory chłodne, a przy tym pastelowe. Rozwodnione i zabielone: błękity, fiolety i turkusy. Zdecydowanie jesienno-zimowa paleta barw.
Błyszczące materiały
Połyskujące niklowania armatury łazienkowej wespół ze srebrnymi obramowaniami lustra tworzą harmonijną całość z wybraną kolorystyką. Materiały odbijają światło i napełniają przestrzeń blaskiem, który rozdyma przestrzeń we wszystkich kierunkach. Poleca się zastosować na jednej ze ścian bardzo duże lustro w niezbyt masywnej, ale połyskliwe ramie.
Przezroczyste szkło
Bezbarwne szkło nie dzieli przestrzeni na mniejsze części. Dlatego zabudowa brodzika lub parawan przy wannie powinny być wykonane ze szkła bez kolorystycznych dodatków.
Mała łazienka – kafelki na ścianę
Tak jak na podłodze mogą być znacznych rozmiarów. Dobrze wyglądają płytki prostokątne. Powodują optyczne rozciągnięcie wymiarów ścian. Pomiędzy płytki o zdecydowanym kolorze można wstawiać kontrastujące o wiele jaśniejsze pasy płytek o innych wymiarach.