Najpopularniejsze techniki łączenia elementów metalowych to spawanie, nitowanie i lutowanie. Wszystkie trzy metody mają zalety i wady, które należy rozważyć przy podejmowaniu decyzji, którą z nich zastosować.
Łączenie metali bez spawania
Jedną z najstarszych metod łączenia ze sobą powierzchni metalowych jest nitowanie. Było ono niezwykle popularne do około lat 40. XX wieku, a potem zastąpione przez spawanie. To proces, w którym dwa kawałki metalu są łączone za pomocą nitu. Nit to metalowy trzpień z główką na jednym końcu i tępym końcem na drugim. Jest umieszczany przez otwory w dwóch łączonych kawałkach metalu, a tępy koniec jest następnie wbijany na miejsce, powodując rozszerzenie łba nitu i zabezpieczenie dwóch kawałków razem.
Nitowanie jest proste, tanie oraz bezpieczne. Zapewnia wysoką jakość scalenia ze sobą elementów. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów nitów, które należy dobrać w zależności od wykonywanej pracy. Fachowcy wybierają tę metodę, gdy mają w zanadrzu sprawdzone produkty np. takie jak nity Norsteel, dostępne na stronie internetowej https://norsteel.pl/.
Łączenie metali w sposób cieplny
Termiczne łączenie metali to proces, który wykorzystuje wysoką temperaturę do połączenia co najmniej dwóch elementów. Metal jest podgrzewany do momentu, aż stanie się stopiony – to pozwala na scalenie ze sobą np. dwóch płacht blaszanych. Jest to jedno z najtrwalszych spoiw, które cechuje wysoka szczelność. Wyróżnia się trzy podstawowe metody:
- spawanie;
- lutowanie;
- zgrzewanie.
Spawanie jest najpopularniejszą metodą. To właśnie ono początkowo zastąpiło nitowanie. Polega na klejeniu metali ze sobą za pomocą stopienia dwóch krawędzi elementów stalowych. W tym celu używa się palnika, który dostępny jest w wersji elektrycznej oraz gazowej.
Lutowanie jest bardzo podobną techniką do spawania, z tą różnicą, że wykorzystuje dodatkowo metal o niższej temperaturze topnienia jako spoiwo łączące. Lutowanie w temperaturze do 450 stopni Celsjusza to lutowanie miękkie – powyżej nazwane jest już lutowaniem twardym.
Zgrzewanie to łączenie metali oraz drutów, a fachowcy używają w tym celu palnika gazowego. Palnik gazowy jest podłączony do butli z gazem i w ten sposób dochodzi do nagrzewania drutu, którym łączy się elementy. Temperatura pracy takiego urządzenia wynosi od 100 do 1200 stopni Celsjusza.
Którą metodę wybrać?
Nitowanie jest polecaną metodą zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów. Łatwość tej techniki umożliwia trwałe połączenie metali nawet osobom, które wykonują prywatnie domowe prace remontowe. Pozostałe metody wymagają wprawy i umiejętności.