Ocieplenie domu jest tym na czym nie powinniśmy oszczędzać. Niestety bardzo wiele osób szuka oszczędności właśnie w tym miejscu. Jeśli zdecydujemy się na kiepskiej jakości materiały budowlane, to w przyszłości będziemy sporo płacić za ogrzewanie. Warto zrobić coś, aby tego uniknąć!
Jaki rodzaj materiału wybrać do ocieplenia domu?
Takie pytanie zadaje sobie naprawdę sporo osób, które są na etapie budowy domu, jego ocieplenia. Jeśli szukamy sposobu ocieplenia domu z zewnątrz, do najczęściej wybierany do tego celu jest styropian. Najpopularniejszy to styropian biały. Jest on popularny z tego względu, że jest stosunkowo tani w porównaniu na przykład do styropianu grafitowego. Jeśli jednak ocieplanie domu bierzemy na poważnie i chcemy mieć dom, który będzie posiadał świetne właściwości termiczne, to warto zdecydować się na styropian grafitowy.
Ciemny styropian ma świetne właściwości cieplne. Jeśli wybierzemy grafitowy styropian o tej samej grubości co biały, to będziemy mieli i tak o około 30-40% lepsze ocieplenie. Z tego też powodu nie ma potrzeby kupowania bardzo grubego styropianu. Wystarczy około 15 cm grubości, aby dom był stosunkowo dobrze ocieplony i pozwolił na zaoszczędzeni sporych sum pieniędzy na ogrzewaniu.
Oprócz styropianu coraz częściej inwestorzy decydują się na ocieplenie domu wełną. Jest to w naszym kraju dosyć nowy sposób ocieplania domu ale coraz chętniej wybierany. Niektórzy uważają, że wełna jest świetna, ponieważ znacznie lepiej izoluje od styropianu jednak ma bardzo ważny minus. Jeśli dojdzie do jej zamoczenia, to konieczna będzie jej wymiana, ponieważ straci swoje właściwości. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ w razie jakiejś powodzi wełna będzie do wymiany a styropianowi nie powinno się zbyt wiele stać.
Ocieplenie poddasza w domu jednorodzinnym
W domach najpopularniejszym sposobem ocieplenia poddasza jest użycie do tego celu wełny. Od lat wełna króluje w naszych domach. Jest ona świetnym izolatorem jednak po kilkunastu latach ulega zniszczeniu i jej właściwości nie są już tak dobre jak na początku.
Wełnę lubią również różnego rodzaju gryzonie, takie jak na przykład kuny, które lubią zagnieździć się w naszych domach na poddaszach. Z tego też powodu ludzie szukają alternatywy i coraz większą popularnością w naszym kraju cieszy się pianka, którą ociepla się sporo nowych domów jednorodzinnych.
Jakie zalety ma pianka do ocieplania poddaszy? Otóż piana jest znacznie lepsza jeśli chodzi o izolację. Jej właściwości są dwukrotnie lepsze od wełny. Jeśli więc zdecydujemy się na 15 centymetrów piany, to efekt będzie taki, jakbyśmy ocieplili dom wełną o grubości 30 centymetrów. Zaletą piany jest również to, że można ją położyć w znacznie krótszym czasie, niż wełnę. Tak naprawdę dobrze zorganizowana ekipa jest w stanie w ciągu jednego dnia pokryć pianą poddasze średniej wielkości domu jednorodzinnego. Jest to spora zaleta, która również wpływa na to, że ludzie decydują się na takie stosunkowo nowe rozwiązanie w naszym kraju.
Jaki jest koszt położenia piany na poddaszu? Takie pytanie zadaje sobie sporo osób, które są zainteresowane ociepleniem swojego domu właśnie w ten sposób. Koszt ocieplenia do około 45-50 złotych za metr. Jest to cena za materiał wraz z robocizną. Oczywiście koszty są różne w zależności od tego w jakim rejonie kraju się znajdujemy. Niższej stawki nie powinniśmy się jednak spodziewać szczególnie wtedy, jeśli zależy nam na dobrze wykonanej pracy.
Ocieplanie poddasza styropianem
Niektórzy zamiast wełny i piany do ociepleń, decydują się na użycie styropianu, którym ocieplają poddasze w swoim domu. Styropian również jest dobrym izolatorem, szczególnie jeśli zdecydujemy się na grafit, choć biały również dobrze się sprawdzi w takim miejscu. Koszt styropianu nie jest bardzo wysoki. Różnica pomiędzy białym, a grafitowym styropianem to około 30-40%. Nie jest to bardzo dużo, choć oczywiście im większy mamy metraż do ocieplenia tym koszta znacząco wzrosną.
Jaki jest koszt robocizny przy ociepleniu domu z zewnątrz?
Ocieplenie jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem. Z tego też powodu nie powinniśmy się za to zabierać sami jeśli nie mamy dość doświadczenia i umiejętności. Firmy zajmujące się ocieplaniem żądają około 25-35 złotych za metr. Czy jest to wygórowana cena? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, co dokładnie w tej cenie jest wliczone. Z reguły jest to samo przyklejenie styropianu i zaciągnięcie siatki klejem. Jeśli chcemy ocieplić dom i przy okazji wykonać tak zwany puc, czyli nadać naszej elewacji barw, to koszt będzie znacznie wyższy. 50 złotych za metr to całkiem przyzwoita stawka, z którą trzeba się jak najbardziej liczyć.
Jak długo trwa ocieplanie domu z zewnątrz?
Każdy, kto zleca ocieplenie swojego domu pragnie, aby praca została wykonana jak najszybciej. Niestety nie zawsze da się wykonać pracę w krótkim czasie. Z reguły prace związane z ociepleniem trwają około dwóch tygodni w przypadku średniej wielkości domów. Nie warto się spieszyć, ponieważ ważniejsza jest dobrze wykonana praca.