W obliczu rosnących cen prądu i próby poszukiwania alternatywnych źródeł pozyskiwania energii, instalacje fotowoltaiczne zyskują na popularności. Posiadanie minielektrowni wiąże się z określonymi kosztami. W poniższym artykule znajdziesz informacje na temat kosztów związanych z posiadaniem własnej minielektrowni.
Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?
Ceny instalacji fotowoltaicznej zazwyczaj zaczynają się od kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Zakup paneli słonecznych to jednak nie wszystko. Należy też uwzględnić np. sam koszt montażu czy przeglądów. Kwoty te nie przekraczają jednak więcej niż kilkaset złotych rocznie. To, ile wyniesie nas inwestycja, zależy głównie od mocy samej instalacji, potrzeb domowników, rodzaju paneli i wielkości domu. W pierwszej chwili koszt fotowoltaiki może wydać się wysoki, jednak warto mieć na uwadze ile można na niej zaoszczędzić w przyszłości. Dobrze dobrany system fotowoltaiczny pozwala na stopniowy zwrot kosztów na przestrzeni lat. Zakłada się, że proces ten może przyspieszyć m.in. skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej. Dzięki niej odlicza się część wydatków związanych z inwestycją w fotowoltaikę.
Pakiet udogodnień
Oprócz ulgi, posiadaczom nieruchomości uzyskującym prąd z energii słonecznej przysługuje dofinansowanie w ramach rządowego programu Mój Prąd. Program kierowany jest do prosumentów, czyli osób fizycznych produkujących energię dla własnej potrzeby. Obecnie program Mój Prąd 4.0 dotyczy mieszkańców rozliczających się w oparciu system net-billing.. Z dofinansowania mogą skorzystać również ci, którzy przeszli na nowy system rozliczeń, zatwierdzony przez dystrybutora. Regulują opłaty za wyprodukowanie prądu we własnej mikroinstalacji w okresie rozliczeniowym. Kalkulacje są dokonywane z uwzględnieniem zużycia energii. Przystąpienie do programu Mój Prąd obejmuje dopłatę do fotowoltaiki, a także m.in dofinansowanie domowych magazynów ciepła czy montażów magazynów energii. Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć na stronie: https://sunergo.pl/dofinansowania-do-fotowoltaiki/.
Różnice w cenie
Dobór właściwych paneli słonecznych to jedno, ale trzeba pamiętać, że kompleksowy zestaw fotowoltaiczny obejmuje także inne elementy. Są to m.in.:
- konstrukcje montażowe i oprzyrządowanie,
- zabezpieczenia,
- inwerter,
- przewody solarne.
Oprócz tego warto zaznaczyć, że cena za instalację fotowoltaiczną obejmuje również:
- profil inwestora – mowa tu o różnicy między firmą a osobami fizycznymi,
- preferencje – są to zindywidualizowane potrzeby gospodarstwa domowego,
- jakość komponentów – wiąże się z ich mocą, wydajnością i zastosowaną technologią,
- miejsce montażu – w poszczególnych regionach ceny mogą różnić się od siebie,
- typ paneli – oferta niektórych producentów prezentuje szeroki wybór urządzeń o różnej cenie.
Można wskazać jeszcze inne czynniki, które wpływają na dysproporcje w kosztach. Co jakiś czas ulegają one zmianie. Warto więc obserwować jak zmienia się sytuacja na rynku, by przyjąć jak najbardziej ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie.
Dlaczego inwestycja jest opłacalna?
Oczywistą zaletą instalacji fotowoltaicznej jest ochrona środowiska naturalnego i postawienie na ekologiczną metodę zaopatrzenia w energię elektryczną. Panele słoneczne to dobra alternatywa dla tych, którzy mają wysokie zużycie prądu w swoim domostwie. Posiadacze nieruchomości zyskają tym samym niewyczerpalne źródło energii, które skutecznie posłuży do zwiększenia swojej niezależności od dostawców prądu. Także podwyżki za energię elektryczną nie powinny być dla nich większym powodem do obaw.