Specjalne uniformy stosowane są w różnych zakładach pracy. Odzież ochronna i odzież robocza – ich zastosowanie określane jest przez przepisy BHP, a obowiązek ich dostarczenia pracownikowi spoczywa na pracodawcy. Jednak, choć niektórym tak może się wydawać, te dwa pojęcia dotyczą różnego rodzaju ubrań pracowniczych.
Na czym to polega?
Odzież robocza to ubrania mające chronić przed zabrudzeniami, mają być wygodne i funkcjonalne na konkretnym stanowisku. Używa się ich ze względów sanitarnych i technologicznych, ale nie podlegają żadnym atestom. Wykonane są ze zwykłych materiałów takich jak bawełna lub bawełna z domieszkami. W zależności od stanowiska, mogą to być np. materiały olejoodporne.
Odzież robocza a odzież ochronna
Natomiast odzież ochronna zabezpiecza pracownika. Mowa tutaj o kontakcie z różnymi czynnikami zewnętrznymi, mogącymi stanowić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia. Skrajna temperatura, środki chemiczne, bakterie i drobnoustroje, prąd, ogień, promieniowanie, hałas, ładunki elektrostatyczne, praca na drodze – to przykłady takich czynników. Odzież ochronna wykonana jest ze specjalnych materiałów, które chronią pracownika wykonującego swoje obowiązki.
Zarówno odzież robocza, jak odzież ochronna to nie tylko standardowe ubrania. Prócz spodni, koszul, bluz i kombinezonów, w ich ramach można zakupić m.in. gogle, rękawice, fartuchy, czapki, kaski, bezrękawniki i wiele innych.