Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Osuszanie fundamentów metodą cięcia. Wszystko, co warto wiedzieć!

Poradnik Data publikacji - 11 grudnia 2023 Autor - Redakcja Salamander
Osuszanie fundamentów metodą cięcia


Zawilgocenie fundamentów wpływa negatywnie na strukturalną integralność budynków, prowadząc do osłabienia nośności, pękania ścian, odpadania tynku czy pogorszenia się mikroklimatu w ich wnętrzu. Istnieją jednak metody osuszania fundamentów oraz ich zabezpieczenia, które skutecznie chronią konstrukcję przed wilgocią i zniszczeniem. Jedną z nich jest osuszanie murów metodą cięcia. Na czym to polega i na jakie efekty można liczyć? Już wyjaśniamy!

Problem wilgoci w fundamentach

Wiele budynków, nie tylko tych starszych, które po prostu nie posiadają odpowiedniej izolacji, ale również nowych, w których izolacja pozioma została wykonana nieprawidłowo, zmaga się z problemem zawilgocenia fundamentów. Do pośrednich przyczyn występowania wilgoci w murach zaliczyć można również takie czynniki, jak:

  • nieszczelny system odprowadzania wód opadowych

  • kondensacja pary wodnej

  • wysoki poziom wód gruntowych przy braku systemu drenażu, co przy dodatkowym braku odpowiedniej izolacji skutkuje kapilarnym podciąganiem wody.

Niezależnie jednak od przyczyny występowania wilgoci należy zabezpieczyć fundamenty, a tym samym budynek, przed jej niszczącym wpływem, a jedną z najbardziej skutecznych metod w tym zakresie jest osuszanie fundamentów metodą cięcia. Na czym ona dokładnie polega?

Osuszanie fundamentów metodą cięcia

Profesjonalne osuszanie fundamentów metodą cięcia

Profesjonalne osuszenie fundamentów jest jedynym bezpiecznym i skutecznym sposobem na trwałe pozbycie się wilgoci z murów. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że czynność ta wymaga precyzji i zastosowania odpowiednich narzędzi i materiałów. W przypadku osuszania fundamentów metodą cięcia zastosowanie znajdują nowoczesne piły służące do wycinania w fundamencie poziomych szczelin, w które następnie są wsuwane specjalne wodoszczelne płyty izolacyjne, zapewniające trwałą ochronę przed wilgocią. Płyty te są wykonane zazwyczaj ze zbrojonego włóknem szklanym poliestru lub polietylenu.

Cały proces osuszania murów można podzielić na kilka etapów:

  • Diagnostyka i przygotowanie – odsłonięcie fundamentów i lokalizacja ewentualnych przewodów oraz innych przeszkód.

  • Przecięcie murów – wykonanie ciecia w murze o długości około 1 metra za pomocą specjalistycznych narzędzi, takich jak piły łańcuchowe czy piły na linę diamentową.

  • Włożenie izolacji – wsunięcie w szczelinę płyty izolacyjnej z odpowiednim zakładem gwarantującym pełną szczelność.

  • Zabezpieczenie izolacji i zamknięcie szczeliny – izolacja jest zabezpieczana za pomocą specjalnych klinów, a następnie zamknięta specjalną zaprawą wprowadzoną pod ciśnieniem w celu szczelnego wypełnienia wszelkich ubytków.

Wbrew pozorom proces osuszania fundamentów metodą cięcia nie trwa długo. Dom na planie kwadratu 10 m x 10 m przy grubości muru 0,5 metra można zabezpieczyć w ten sposób w około 3 dni. A to nie jedyne zalety takiego rozwiązania problemu wilgoci w murach!

Dlaczego warto osuszać fundamenty metodą cięcia?

Oczywiście nie licząc samych zalet pozbycia się wilgoci z murów, czyli odcięcia kapilarnego podciągania wody, poprawy mikroklimatu w budynku oraz wyeliminowania konieczności cyklicznych remontów wynikających z pękania murów i odpadania tynku, metoda osuszania fundamentów za pomocą cięcia niesie ze sobą również inne korzyści.

Przede wszystkim jest ona bezpieczna dla murów i nie powoduje żadnych negatywnych wpływów na konstrukcję budynku. Sprawdza się przy murach wykonanych z każdego rodzaju materiału. Jest to prosta metoda osuszania fundamentów, na którą nie wpływają zakłócenia elektromagnetyczne lub brak zasilania, jak ma miejsce w przypadku np. elektroosmozy. Nie wymaga również w późniejszym czasie sprawdzania stanu zawilgocenia ścian czy badań serwisowych.

Materiał zewnętrzny

Zbiorniki paliwowe dwupłaszczowe

Redakcja Salamander

Zespół Salamander.com.pl to pasjonaci, którzy łączą wiedzę o budownictwie, aranżacji wnętrz i ogrodów z praktycznymi poradami. Piszemy o wszystkim, co pozwala tworzyć funkcjonalne i estetyczne przestrzenie, a także o rozwiązaniach przemysłowych wspierających nowoczesne budownictwo. Naszym celem jest inspirowanie i dostarczanie wartościowych treści dla tych, którzy chcą wprowadzać wyjątkowe zmiany w swoim otoczeniu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?