Często zdarza się, że gdy kupujemy działkę lub dom, nie zwracamy uwagi na to, czy teren który nabywamy nie jest przypadkiem na terenie podmokłym. Jest to bardzo istotnie, gdyż ten błąd może nas sporo kosztować. Woda gromadząca się podczas ulew może zrujnować ogródek, zniszczy nawierzchnię, a w najgorszym przypadku może doprowadzić do zamakania piwnic.
Osuszanie terenu – melioracja
Co zrobić, gdy spotkamy się z tym problemem? Jednym ze sposobów osuszania terenu jest odprowadzanie wody do rowu melioracyjnego albo rozsączanie jej w gruncie. W niektórych przypadkach stosuje się również drenaż opaskowy. Jeśli ogród wokół domu jest duży, można założyć oczko wodne, które ograniczy gromadzenie się wody.
System rurek zakopanych pod powierzchnią ziemi tworzy tworzy swego rodzaju drenaż, który odprowadza wodę do rowu melioracyjnego. Należy jednak pamiętać, że z czasem w rowach melioracyjnych często żyją lub korzystają z nich różne gatunki charakterystyczne dla wód stojących, dlatego nie wolno ich traktować jako przydomowego ścieku. Dużo lepsze będzie wykorzystanie tej wody jako dodatkowego nawodnienia pola lub ogródka.
Rozsączanie
Rozsączanie to kolejny sposób osuszania gruntu. Musimy się jednak zaopatrzyć w dodatkowy sprzęt- zbiorniki retencyjno-rozsączające. W zbiornikach gromadzona jest deszczówka i są połączone z kanalizacją. Posiadają też liczne otworki w ściankach dzięki którym woda może stopniowo wsiąkać w grunt. Najlepiej sprawdzają się na gruntach przepuszczalnych lub słabo przepuszczalnych, gdzie występuje niski poziom wód gruntowych. Rozsączanie najlepiej sprawdza się na dużych działkach.
Drenaż
Drenaż pozwala na szybkie odprowadzenie wody do kanalizacji, studni lub rowu. Osuszanie terenu metodą drenażu opaskowego jest bardzo skuteczne, a prosty system można wykonać samemu. Należy się zaopatrzyć w geowłókninę, grubą rurę, żwir i łopatę. Jednak jeśli zależy nam na dobrym drenażu, najlepiej powierzyć wykonanie go specjalistycznej firmie.
Jeśli teren jest bardzo wymagający i do obniżenia poziomu wody konieczne jest użycie specjalistycznego sprzętu stosuje się instalacje igłofiltrowe. Jest to uproszczeniu przewód rurowy zakończony filtrem, który umieszczony w gruncie poniżej docelowego poziomu wody powoli wypompowuje ją, sukcesywnie obniżając jej poziom. Tego typu maszyny są bardzo drogie – na szczęście istnieje wynajem igłofiltrów.
Przy budowie domu jednorodzinnego zakup takiego sprzętu nie jest opłacalny, gdyż może pochłonąć znaczą część budżetu budowy. Dużo tańszym rozwiązaniem jest wynajem, gdyż po skończonej pracy można go zwrócić. Dodatkowo firmy wynajmujące taki sprzęt mogą doradzić jaki sprzęt i gdzie powinie zostać rozmieszczony, aby w trakcie prac nie napotkać problemów z wodą.