Podbitkę dachową montuje się podczas wykańczania okapu dachu. Element ten chroni więźbę dachową przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Dzięki niemu nie trzeba obawiać się zawilgotnienia podczas intensywnych opadów ani zniszczenia pod wpływem promieni słonecznych. Zamontowanie podbitki obniży też ryzyko powstawania ptasich i owadzich gniazd pod dachem. Jednym z popularnych sposobów montażu jest mocowanie podbitki na krokwiach. Co warto wiedzieć na ten temat?
Jaką podbitkę dachową wybrać?
Osoby planujące zamontowanie tej warstwy ochronnej mogą zdecydować się m.in. na podbitkę drewnianą lub wykonaną z trwałego i odpornego PVC. Do zalet tej ostatniej zalicza się m.in. brak konieczności konserwacji. Decydując się na element z tej kategorii można liczyć na szeroki i różnorodny wybór. Poszczególne rodzaje podbitki PVC mają odmienne kolory. Można tu odnaleźć łączone ze sobą kawałki, które kupuje się w różnych rozmiarach. Ten rodzaj podbitki może być też przycinany już na etapie prowadzonych prac.
Wiele osób decyduje się na klasyczną podbitkę drewnianą. Jej główną zaletą jest ponadprzeciętna trwałość i odporność na działanie szkodliwych czynników. Wraz ze zmianami temperatur i poziomu zawilgotnienia drewno rozszerza się i kurczy. Jego elastyczność pod tym względem obniża ryzyko powstawania spękań i uszkodzeń. Dla zachowania go w dobrej kondycji ważna jest jednak regularna konserwacja. Ewentualne prace renowacyjne nie są w tym przypadku trudne do wykonania. Poszukując drewnianych elementów należy też zwrócić uwagę na rodzaj drewna i cechy desek.
Jak wybrać drewnianą podbitkę?
Podczas wybierania tego rodzaju podbitki ważne jest to, aby deski nie były cieńsze niż 14 mm. Istotna jest też ich budowa oraz odpowiednio dopasowane pióra i wpusty. Najbardziej popularne rodzaje drewna to tutaj sosna, świerk oraz modrzew. Dzięki swoim korzystnym właściwościom zapewniają odpowiednią ochronę. Surowiec powinien być stosunkowo twardy, w deski raczej suche.
Jak montować podbitkę na krokwiach?
Decydując się na takie rozwiązanie jak podbitka dachowa na krokwiach wiele osób zastanawia się, w jaki sposób powinna być zamontowana. Warto wiedzieć, że w większości sytuacji kierunek układania paneli jest dowolny. Zaleca się kładzenie ich wzdłuż w sytuacjach, kiedy okap nie jest szerszy niż 30 cm. Podbitkę montowaną do krokwi układa się równolegle do połaci. Należy przybijać ją do specjalnych łat. Te ostatnie układane są prostopadle do krokwi.
Przed przystąpieniem do samego montażu bardzo ważne jest dokonanie dokładnych i szczegółowych pomiarów. Podczas tworzenia projektu należy też przewidzieć otwory wentylacyjne. Istotne jest bowiem to, aby podbitka nie ograniczała właściwego przepływu powietrza. Działania warto skonsultować z doświadczonymi osobami. Właściwe położenie podbitki zapewni korzyści dla kondycji całego budynku. Odpowiednio dobrane deski i montaż dokonany zgodnie ze wskazówkami zagwarantują jakość końcowego efektu pracy. Warto decydować się na surowce dobrej klasy.