Kiedy nawozy nie wnikają w głąb gleby i pozostają na powierzchni prowadzi to do wysuszania i żółknięcia trawy. Często również twarda gleba powoduje, że wilgoć nie przenika do korzeni i woda stoi w ogrodzie, co jest bezpośrednią przyczyną gnicia trawy. Tym sytuacjom można zapobiec stosując aerację. Czy można ją stosować także przy stosowaniu siatki na krety czy też zabezpieczeniu rabat? Przekonajmy się.
Podstawowe problemy z trawą i jak sobie z nimi radzić
Przede wszystkim trawnik powinien być regularnie nawadniany już od chwili posiania nasion trawy. Wcześniej jednak trzeba zadbać o przepuszczalność gleby. Jej stan można łatwo sprawdzić. Jeśli nie można z niej uformować kulki to mamy do czynienia z glebą piaszczystą, jeśli trudno wbić szpadel, to najprawdopodobniej jest to gleba gliniasta. Najbardziej pożądana jest oczywiście gleba piaszczysto-gliniasta i do niej dążymy poprzez odpowiednie zabiegi. Glebę gliniastą należy wzbogacić w piasek, ale wcześniej trzeba ją rozluźnić stosując glebogryzarkę. Oczywiście trzeba również pozbyć się wszystkich chwastów. Ponadto należy zastosować nawozy organiczne, a po wysianiu trawy intensywnie podlewać. Z czasem gleba może tracić swoje właściwości i może być potrzebne jej nakłuwanie, czyli aeracja. Wykonuje się ją zarówno wiosną, jak i jesienią bezpośrednio przed nawożeniem, a po wertykulacji, czyli usunięciu filcu, który również nie pozwala na przenikanie do gleby wilgoci i tlenu. Wszystko co leży na trawie może przyczyniać się do jej degradacji, dlatego przed zimą trzeba bardzo dobrze wygrabić liście, a także pozbyć się chwastów. Wiosną pozbywamy się martwej darni i chwastów i dosiewamy trawę w pustych miejscach.
Koszenie na odpowiedniej wysokości nie osłabia korzeni trawy
Warto wiedzieć, że problemy z trawą mogą wynikać ze zbyt intensywnego koszenia trawnika. W zależności od rodzaju darni można kosić maksymalnie do wysokości 3 cm. Na tę wysokość kosi się trawę sportową. Natomiast zwykle koszenie wykonuje się na wysokość 4-5 cm. W okresie wegetacyjnym trawa szybko rośnie i koszenie trzeba przeprowadzać nawet co dwa tygodnie. Zbyt wysoka trawa także staje się osłabiona. Ponadto trzeba pamiętać, by stosować kosiarki z koszami na skoszoną trawę. Zalegająca na trawniku skoszona i wilgotna trawa może przyczyniać się do gnicia trawnika, dlatego trzeba ją od razu po koszeniu załadować do worków na odpady biodegradowalne. Taka trawa zawiera również zaczątki chwastów czy grzybów dlatego nie nadaje się do kompostowania.
Na czym polega aeracja i jakie mamy możliwości w przypadku siatki na krety?
Aeracja to proces, który zapewnia natlenienie gleby i umożliwia wniknięcie składników odżywczych, a także wody do korzeni. Dzięki temu trawa może być odpowiednio odżywiona, a nawozy nie porażają źdźbeł. Tutaj do wyboru mamy kilka możliwości, a mianowicie aeratory w postaci urządzeń z odpowiednimi nożami, przypominających kosiarki, a także specjalnych butów z kolcami stalowymi, a właściwie nakładek z ocynkowanymi kolcami. Te drugie można stosować nawet, gdy pod powierzchnią trawnika rozłożona została siatka na krety, gdyż kolce mają zaledwie 5 cm długości, zatem nie przebiją siatki położonej ok. 10 do 20 cm pod powierzchnią trawnika. Również aeratory elektryczne posiadają regulacja głębokości pracy, dlatego sprawdzą się na tak wymagającym trawniku. Dzięki temu trawnik będzie odżywiony, a jednocześnie chroniony przed kopcami wykonywanymi przez krety.
A co z nakłuwaniem agrowłókniny?
Dobrze dobrana agrowłóknina ściółkująca na rabaty czy uprawy nie powinna wymagać dodatkowego nakłuwania. Oczywiście wykonuje się w niej otwory na nasadzenia. Agrowłóknina ogrodowa dobrze przepuszcza wilgoć, a także nawozy. Jest również doskonałą ochroną przed chwastami dla rabat. Ponieważ można agrowłókninę docinać nie ma również przeciwwskazań przed dodatkowym nakłuciem. Lepiej jednak dobrać materiał o odpowiednich oczkach dopasowany do wymagań roślin.
Problemy z trawnikiem i nasadzeniami w ogrodzie dotyczą głównie niedostatku składników odżywczych, niedoboru lub nadmiaru wody. Stosując nakłuwanie można te problemy rozwiązać, dlatego warto korzystać z aeracji.