Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Rodzaje sprężarek – podział i funkcje

Budownictwo Data publikacji - 28 lutego 2020 Autor - Redakcja Salamander

Trudno wyobrazić sobie współczesny przemysł bez nowoczesnych sprężarek. Są one także obecne w codziennym życiu i wykorzystywane przy wielu pracach domowych. Czym różnią się między sobą?

Sprężarki tłokowe 

To bardzo popularna konstrukcja, spotykana najczęściej w zakładach związanych z branżą motoryzacyjną. Sprężarka tłokowa ma prostą budowę, jest dość tania i nie zużywa wiele energii, wymaga jednak częstszej konserwacji i nie zawsze jest w stanie dostarczyć powietrze wysokiej jakości. Ponadto poważnym minusem jest głośna praca takiego urządzenia.

Mimo nowocześniejszych rozwiązań, wciąż obecna jest w górnictwie i przemyśle budowlanym – służy do zasilania narzędzi pneumatycznych i rozruchu wysokoprężnych silników spalinowych. Sprężarka tłokowa może też być wykorzystywana do ładowania butli z gazem technicznym.

Obecnie coraz częściej zastępowana jest przez inne typy sprężarek, które pozbawione są wad typowych dla tej konstrukcji.

Sprężarki śrubowe

Sprężarka śrubowa wyposażona jest w wirniki, które podczas pracy obracają się i zmniejszają wielkość komory, wskutek czego sprężają znajdujące się w środku powietrze. Nowoczesna sprężarka może być wyposażona w przetwornicę częstotliwości, dzięki czemu regulowana jest wydajność maszyny w zależności od aktualnych potrzeb.

Sprężarka śrubowa jest idealnym rozwiązaniem dla przemysłu, gdzie urządzenia pracują w trybie ciągłym w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Sprężarki tego typu, dostępne między innymi na aerzen.com, znajdują zastosowanie w branży maszynowej, farmaceutycznej, elektronicznej, morskiej, lotniczej, spożywczej.

Tam, gdzie wysoka jakość sprężanego powietrza ma szczególne znaczenie, jak np. w przemyśle optycznym, najlepsze będą sprężarki bezolejowe, które zapewniają powietrze wolne od wszelkich zanieczyszczeń.

Sprężarki łopatkowe

Sprężarki tego typu nie są jeszcze tak popularne jak sprężarki śrubowe, choć działają na podobnej zasadzie – różni je inny sposób ułożenia wirników oraz konstrukcja łopatek. Sprężarki łopatkowe mogą być wyposażone w łożyska toczne albo ślizgowe – te drugie są zdecydowanie wydajniejsze.

Zaletą sprężarki łopatkowej jest bardzo cicha praca oraz niewielkie rozmiary, nadają się więc one nawet do bardzo małych hal produkcyjnych. Sprężone powietrze produkowane przez takie sprężarki wyróżnia się niskim poziomem zanieczyszczenia olejem.

Zbiorniki paliwowe dwupłaszczowe

Redakcja Salamander

Zespół Salamander.com.pl to pasjonaci, którzy łączą wiedzę o budownictwie, aranżacji wnętrz i ogrodów z praktycznymi poradami. Piszemy o wszystkim, co pozwala tworzyć funkcjonalne i estetyczne przestrzenie, a także o rozwiązaniach przemysłowych wspierających nowoczesne budownictwo. Naszym celem jest inspirowanie i dostarczanie wartościowych treści dla tych, którzy chcą wprowadzać wyjątkowe zmiany w swoim otoczeniu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?